HD (1920×1080) işleme konusunda yardım. (6 mesaj)

• oktayk profil avatarı oktay kuşoğlu 5 yıl, 5 ay önce demiş ki:

Hd işlenecek kareler konusunda nelere dikkat etmeliyiz,hangi programları önerirsiniz….

• Mehmet HANAY profil avatarı Mehmet HANAY 5 yıl, 5 ay önce demiş ki:

oktay bey hd için (ki hd format video terimidir) daha dogrusu yüksek çözünürlük fotograf işlemesi için pek bir fark yoktur aslında ancak temel olarak söyle bir mantık kurulabilir..
    fotografın küçültme oranı ne kadar fazla ise sharpen radius o kadar küçük olmalı.. diye biliyorum selamlarımla

• Bedri Kalemci profil avatarı Bedri Kalemci 5 yıl, 5 ay önce demiş ki:

Ucu çok açık bir konu.. :)

Mehmet Bey,nelere dikkat etmeliyiz derken,yüksek çözünürlülüğü 1920×1080 piksel boyutlarına nasıl taşıyabilirizi kastetmiştim,son cümlenizde cevaplamışsınız.Ben,bir Abimizden öğrendiğim şu yolu kullanıyorum,Fotoğrafı RAW halinde canonun kendi programı ile 1920×1080 piksel jpeg olarak kaydediyorum.Karenin 23.5 mb’lık boyutu 1.47 mb’ta düşüyor.İşlemeyi jpeg de yapıyorum(Raw’da beceremediğim için) izlediğim yol sizce doğrumudur…?

Bedri Abi,Raw bir kare göndereyimde,açıklığı biraz kapatalım :) En azından bir kıyas yapayım,sana bu konuda yetişebilirmiyim diye :)

• Mehmet HANAY profil avatarı Mehmet HANAY 5 yıl, 5 ay önce demiş ki:

benim izlediğim yol şu şekilde
    1.dpp ile raw ı açıyorum
    2.+2colortone +2 color saturation uyguluyorum
    3.start trimming tool ile kadrajı yapıyorum
    4.ps ‘a transfer ediyorum
    5.ps ‘a gelen halli ile yanii yüksek pixel de iken neat image preset (half of noise) uyguluyorum
    6.image size ile yayınlayacağım boyuta düşürüyorum en altta bicubic sharpen seçili olacak
    7.filter smart sharpen lens blur işaretli amount 70-80 radius 0,1-0,4 olmak üzere sharpen yapıyorum
    8.gerekliyse ki sert ışıkta bence gerekiyor shadow highlight ı açıp shadow ve highlight değerleri 0 olmak kaydı ile en altta bulunan midtone contrastı en fazla -25 civarına getirerek aratonları çağırıyorum
    fotograf görsel bir materyal olduğu için beğeni görecelidir bana göre ancak benim yapmaya çalıştığım şey doğadakini olduğu şekilde ve çıplak gözlerimle gördüğüm şekilde yani olanca güzelliği ile yanstabilmek daha güzel olamasını sağlamam mümkün değil kötü yansıtmanında vebali çok bana göre :) selamlarımla oktay bey

İşte bu :)
    Çok teşekkür ederim,Mehmet Hocam…inanın çok faydası olacak…
    Selam ve saygılarımla….