Kuş Fotografı işleme (8 mesaj)

Konu etiketleri: Fotoğraf işleme, kuş Fotoğrafçılığı
  • Mehmet HANAY profil avatarı Mehmet HANAY 4 yıl, 7 ay önce demiş ki:

Kuş Fotografçılığının çekimi kadar sunumu da önem arzeder. Kimi zaman arazide çektiklerimizi masaüstünde heba ederiz.. bildiklerimizi ve tecrübelrimiz paylaşarak daha dogruyu bulabilmek amacıyla

• oktayk profil avatarı oktay kuşoğlu 4 yıl, 7 ay önce demiş ki:

Mehmet Bey,kendi adıma söylersem çekim aşamasında bir çok kareyi heba ediyorum,o yüzdende masa üstünde heba edecek pek kare kalmıyor.Geçenlerde Sezai Göksu Hocamlada konuştuk sizin ‘kaptı kaçtı’adlı bir kareniz var,onu biz çekseydik nasıl olur diye….mümkünse o kare üzerinden birkaç soru sormak isterim…

tabi ki @oktyk bey ..

İlk dikkatimizi çeken,net alanın karenin tamamında olmasıydı,yani iki martının gözüde cam gibi,biz çeksek ya öndeki yada arkadaki net olur.Exif değerlerinden naçizane manuel modda çektiğinize hükmettim,f 6.3 enstantene değeri 1/3200 yanılmıyorsam.Ben genelde diyafram öncelikli çekiyorum.Tabiki lens faktörüde var.
    Gövde aynı(7D),400 mm ile böyle bir kare çekebilirmiyim :) hangi ayarlarla….
    Bu saatte biraz karışık oldu ama,hakkınızı helal edin,

şöyle ki @oktyk bey.. yüksek telelerde bindirme etkisi oluşur yani perspektif ezilir manuel mod kullanmadım o karede ancak tele ne kadar yükseliyorsa o kadar ışık durumuna göre diyaframı kısarım o fotografı çektiğimiz alan martı bölgesi yani genelde beyaza yakın kuşlar spot pozlamada makine ışık değerini martıdan alıcak dolayısıyla benim de enstantene derdim olmayacaktı nitekim martı değilde küçük karga olsaydı model enstantenem 800 leri bile zor görürdü. aynı ortamda olsaydık 400 mm ilede aynı kare elde edilebilirdi 5.6 diyaframda bile.Zira aslında kuşlar arasında bana yakınlık ölüçüsünde bir fark yok başta da söylediğim gibi telelerin perspektifi ezmesi sonucu öyleymiş gibi bir görüntü var.

Mehmet Bey,çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim,öncelikle ekipmanı iyi tanımak gerek sanırım,spot pozlama modunu hiç kullanmıyordum :) Çektiğim birkaç martı fotoğrafına baktım enstantene değerleri 700′lerde.Çok çalışmak lazım çok…selam ve saygılarımla….

• Volkan Donbaloglu profil avatarı Volkan Donbaloglu 2 yıl, 4 ay önce demiş ki:

Merhabalar,

Genelde sharpness ı nasıl uyguluyorsunuz kuş fotolarında ?

• HuSMeNaGa profil avatarı HuSMeNaGa 2 yıl, 3 ay önce demiş ki:

Benim işlemelerim 1.5 dakikayı geçmediğinden, önceki fotoğraftan kalma unsharp mask’ı uyguluyorum genelde :) ))
    60-80 arası ama gene de benim ayar, radius ise 1.8 civarı
    Bilerek mi dersen, hayır, bir ara demek öyle yapmışım, öyle gidiyor..