blog

Olcay Hocamızı Kaybettik…

Mehmet HANAY avatarı

1947 yılında Niğde’de doğan olan Olcay YEĞİN hocamız 1971 yılında Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olmuş, 1976 yılında ise Hacettepe üniversitesi Çocuk Hastanesindeki eğitiminin ardından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olmuş ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında çalışmaya başlamıştır.

Antalya doğasından soğanlı bitkiler orkideler ve kelebeklerin fotoğraflı belgelenmesi ile başlayan doğa tutkusu daha sonra Türkiye kelebekleri ve güveleri konusunda yoğunlaşmıştır. Eşi Gülten YEĞİN ile birlikte kah Hakkari’de kah Kırklareli’nde Türkiye’yi karış karış gezerek Türkiye genelinde bulunan 410 türün 364 tanesini fotoğraflayarak http://butterflies-moths-turkey.com adlı kişisel web sayfalarında kelebek severler ile paylaşmış, ülkemizin zengin doğasının tanıtılmasında büyük katkılar sağlamışlardır. Bizler gibi birçok kelebek severin yetişmesinde de etkin rol oynamışlardır.

2015 yılında Antalya Tanıtım Vakfı’nın (www.antalyafestivals.org)  katkılarıyla Antalya’nın Kelebekleri adlı bir kitaba da imza atan hocamıza Allahtan rahmet tüm yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

Category : ANIMALIA [HAYVANLAR]

9 Yorum → “Olcay Hocamızı Kaybettik…”

 1. Fatma Cinkara avatarı

  Fatma Cinkara
  Eyl 30, 2015 (16:40)

  Hocamız yeri doldurulamaz bir insandı. Kelebek tanımında bana da çok emeği geçti.
  Hocamıza Allah’tan rahmet,ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.
  GD Star Rating
  loading...
 2. Ahmet Karataş avatarı

  Ahmet Karataş
  Eyl 30, 2015 (19:13)

  Gerek hocalığı gerekse beyefendi kişiliği ile değerli bir insandı Olcay Hoca. Vaktiyle Niğde Biyolojik Çeşitliliği için yazdığımız kitapta da hiç tereddütsüz desteklerini esirgememişti. Allah rahmet eylesin. Eşi Gülten Hanım’a ve diğer yakınlarına sabırlar dilerim.
  GD Star Rating
  loading...
 3. M.Coşkun SANCAR avatarı

  M.Coşkun SANCAR
  Eyl 30, 2015 (20:58)

  Başımız sağolsun..
  Olcay hocamıza rahmet geride kalanlara sabırlar dilerim..
  GD Star Rating
  loading...
 4. Sercan Bilgin avatarı

  Sercan Bilgin
  Eyl 30, 2015 (21:34)

  Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.
  GD Star Rating
  loading...
 5. Mehmet Sinkil avatarı

  Mehmet Sinkil
  Eyl 30, 2015 (23:52)

  Bir çok kimse gibi bende sayesinde kelebekleri sevmiş, bilgilerinden epey istifade etmiştim.Yüz yüze görmeden klavye arkasından sevmiş dostluk kurmuştuk.Allah rahmet eylesin, tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim.
  GD Star Rating
  loading...
 6. Ali Şeker avatarı

  Ali Şeker
  Eki 01, 2015 (00:19)

  Bizlere ve ülkesine güzel eserler bırakarak ayrıldı aramızdan. Bi şekilde çoğumuzun üzerinde bir emeği vardır kıymetli hocamızın.
  Toprağı bol olsun…
  GD Star Rating
  loading...
 7. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Eki 02, 2015 (12:57)

  Hiç karşılaşamamış olsak bile tanıyormuş gibi değer verdiğim sevdamızda öğretici idol değerli bir ağabeyimdi Allah rahmet etsin.Geride kalanlara sabırlar dilerim.
  GD Star Rating
  loading...
 8. mali avatarı

  mali
  Eki 05, 2015 (22:37)

  Allah gani gani rahmet eylesin. Olcay Hocamla ben organ nakli toplantılarında tanışmıştım ilk defa. Sonra ben kelebek fotoğrafı çekmeye başladığımda o konudaki bilgisi ve deneyimi ile de bana destek oldu ve bilgilendirdi. Kendisi çok başarılı bir bilim insanı, büyük bir doğa sever, iyi bir bağlama ve Türk halk müziği sever, Türkiye aşığı çok ama çok güzel bir insandı. Hepimizin başı sağolsun….
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...