417. bağırtlak

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

19.5
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Şu sıkıntılı süreçte Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Merkez Av Komisyonu (MAK) hazırlık çalışmalarına başladığını üzülerek görüyorum. Koronavirüsün hayvansal kökenli (zoonoz) bir bela olduğunu benden iyi biliyorlar. Sağlık Bakanlığının bilim kurulunca bir türlü akla gelmeyen bir konu: Her türlü kara avcılığının yasaklanması.

Üç farklı yerden üç farklı bağırtlak karesi. İlki Van Gölü kenarından.

 

Türü tanımla

5 Yorum → “417. bağırtlak”

 1. Zz T+ avatarı

  Zz T+
  Nis 06, 2020 (13:50)

  Hocam tebrikler, elinize sağlık. Av yaptığım dönemlerde bunun adını çok duymuş fakat hiç denk gelmemişti. Güvercinlerle bir alakaları var mıdır acaba? çok hızlı uçtuklarını biliyorum.
  GD Star Rating
  loading...
  • M.Coşkun SANCAR avatarı

   M.Coşkun SANCAR
   Nis 06, 2020 (17:55)

   Güvercinlerin yakın akrabası, selamlar…
   GD Star Rating
   loading...
   • Ahmet Karataş avatarı

    Ahmet Karataş
    Nis 06, 2020 (18:52)

    Yorumlarınız için çok teşekkürler Coşkun Bey, Alparslan Bey. Bağırtlakların dünyada 16 (Türkiye’de 4) türü biliniyor ve bunlar Pterocliformes takımını oluşturuyor. Önceleri kekliklerle akraba oldukları düşünülüp Galliformes’e dahil edilmişse de güvercinlere akraba veya yakın bir grup olarak ayrı bir takım halinde alınıyor. Kısaca ne güvercin ne de keklik. Coşkun beyin dediği gibi güvercinlerin akrabası başlıbaşına ayrı bir grup.
    GD Star Rating
    loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Nis 06, 2020 (18:57)

   “adını çok duymuş fakat hiç denk gelmemiştim” sözünüze gelince; ben hiç kara avcılığı yapmadım. Yıllarca bu kuşların peşinden koştum. Özellikle aradım. Şimdi buraya yazsam bütün gördüklerimi tek tek yazacak kadar az. Bu fotoğraf ve altında yazanı dün gece facebookta paylaştım. Hala durumun ciddiyetini anlamayan vatandaşlar olduğunu görmek üzücü. Özellikle aradığım halde gördüklerim sayılı diyorum. Bu durumda çocuklarımızın ve özellikle onların çocuklarının görme ihtimali neredeyse sıfır olacak. Ayrıca doğanın intikamını nasıl aldığı, küresel iklimin nasıl bozulduğu, zoonoz hastalıkların dünyayı hiç olmadığı kadar sardığı gün gibi aşikarken, devletleri yönetenlerin bir an önce tedbirleri almalarını bekliyoruz. İnşallah koronadaki gibi önlemlerin alınması gecikmez ve ah vah etmeyiz. Sağlıcakla kalın.
   GD Star Rating
   loading...
   • Zz T+ avatarı

    Zz T+
    Nis 08, 2020 (16:08)

    Kıymetli hocalarıma çok teşekkür ediyorum, insan ancak buna hayran hayran bakmalıdır. Maşallah harika.
    GD Star Rating
    loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...