Ak karınlı

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

“Tachymarptis” Eski Yunanca’da “tachus” hızlı ve “marptis” yakalan sözcüklerinden türemiş. Tam anlamı olmamak ile birlikte araştırmacılar “melba”nın, “melbanoalba” ya da “melalba”nın kısa hali olabileceğini varsaymışlar. Eski Yunanca’da “melas – melanos” siyah anlamında iken Latince’de “albus” beyaz anlamında imiş.

2010 yılında kuşbank kayıtlarından hazırlanan haritaya bakılırsa dağılımı daha iyi anlaşılabilir; alanların kayıt sıklığında gözlemci aktivitesi de etkilidir. İstanbul’da kayıt sayısının çok fazla olmasında gözlemci sayısının da fazla olması etkili olmak ile birlikte, şehir yaşamına uyum sağlamış ak karınlı ebabiller hemen her yerde görülebilir. Özellikle göç dönemlerinde büyük gruplara rastlamak mümkündür. 

Mart ayının ilk haftası ile birlikte erken göç eden bireyler İstanbul’da görülebilir. Sanırım bu tür için bahar müjdecisi türlerden biridir demek doğru olur. Şehir içlerinde neredeyse hiç bitmeyen aktiviteleri vardır. Binaların arasındaki çığlık çığlığa uçuşmaları gece geç saatlerde dahi gözlenir.kusbank.blogspot.com.tr/2010/02/ak-karnl-ebabil-apus-melba.html 

Türü tanımla

3 Yorum → “Ak karınlı”

 1. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Mar 04, 2015 (13:24)

  Sercan hocam daha ayın dördü bende kalp var tansiyon var :) ;) böyle erkenden bu tespit paylaşılır mı :) emeklerine sağlık.çok selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
  • Sercan Bilgin avatarı

   Sercan Bilgin
   Mar 04, 2015 (22:28)

   Abi ben değilde,6 Şubatta Türkiye’nin en erken kayıtlarından birini attı ki, o kadar kuzeyden o kadar erken başka kayıt yok :)
   GD Star Rating
   loading...
   • Fikret KARACAN avatarı

    Fikret KARACAN
    Mar 05, 2015 (08:29)

    Evet haklısın hatırladım epey uzak olduğu için anımsayamadım :) ;) sayın Hanay ı da tekrar tebrik edelim.Kolay gelsin Sercan hocam sıkı bir göç olacak muhtemelen.
    GD Star Rating
    loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...