Anemonia viridis

Foto Galeri / Hayvanlar / Diğer

7.8
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Türü tanımla

5 Yorum → “Anemonia viridis”

 1. Ahmet Karataş avatarı

  Ahmet Karataş
  Eki 30, 2018 (23:26)

  Şimdi, viridis= yeşil ise yeşili nerede bunun diye sataşmadan edemeyeceğim :) Buse.
  Eline sağlık. Çok güzel çıkmış. Ben de çok severim anemonları. Tabi son kelimeyi doğru tercüme etmek gerek. Bir televizyon belgeselinde Manisa Dağlalesinde yaşayan palyaço balıklarından bahsetmişlerdi :)
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Eki 30, 2018 (23:29)

   Şimdi türü listeye ekleyeyim derken Sözen’infotoğrafını gördüm. http://dogalhayat.org/property/anemon-5/ İkisi aynı olabilir mi farklı mı? Ne dersin?
   GD Star Rating
   loading...
   • Buse Ebrem avatarı

    Buse Ebrem
    Kas 02, 2018 (13:46)

    Merhaba hocam, birkaç gündür yorumunuz üzerine türü araştırıyordum; anca işin içinden çıkabildim. Yüklerken böyle sıkıntılı bir türe bulaştığımı tahmin etmemiştim :) Okuduğum yayınlar ve sevgili Baki Yokeş hocanın katkılarıyla birlikte tür ile ilgili birçok ilginç şey öğrendim; ilgilenenler için buraya özetlemek istiyorum.
    Anemonia viridis aslen sulcata’nın varyasyonu olarak sistematikte yerini almış (kaynak : WoRMs); fakat sonrasında bu tanım geçerliliğini kaybetmiş ve Anemonia viridis tür olarak tanım kazanmış. Fakat hali hazırda A. viridis ve A. sulcata’nın tür mü alttür mü olduğuna dair kesin bir yorum yapamıyormuş araştırmacılar; bir grup A. sulcata’ya A. rustica olarak ayrı bir tür olarak değerlendirirken, bir grup da A. viridis var. rustica olarak kabul ediyormuş. Bu iki tür arasında ise morfolojik olarak renklenme farklı bulunuyor; A. viridis’in tentakülleri yeşil tonlarında, uçları pembe iken, A. sulcata’nın tentakülleri düz sarı ve uçlarında ayrı bir renklenme bulunmuyor. Fakat bunun neticesinde yapılan genetik çalışmalarda renk varyasyonları arasında tür seviyesinde bir farklılık gözlenmemiş. Ben bu kadar öğrenebildim hocam, yorumlamayı size bırakıyorum :) Okuduğum kaynakları da aşağıya ekliyorum:
    A.viridis WoRMs linki : https://goo.gl/KPKP6r
    A.sulcata WoRMs linki : https://goo.gl/LKHwmX
    A.viridis’in morfolojik farklılığı ile ilgili bir makale : https://goo.gl/4sZLq2
    GD Star Rating
    loading...
 2. Nizamettin Yavuz avatarı

  Nizamettin Yavuz
  Eki 31, 2018 (19:55)

  Çok güzel görünüyorlar. ben de yükleyecektim ama önce türünü bulayım diye bekletiyordum. selamlar.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...