Artık Bülbül Ötmüyor...

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

3.2
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Bu alanı ekip arkadaişlarım çok iyi bilirler.Geçtik yıllarda bu alanda çok güzel çalışmalar yapmıştık,Hanay,Nurhan,Erdoğan ve Ben.Bahşayış Köyü'nden,kuzey batı yönüne,tren yoluna doğru giderken sağlı sollu dere boylarındaki sazlıklar,söğütlükler.

İSKİ kanal çalışması başlattığında içimize kurt düştü.Hiç gerekmediği halde habitatları yok etmeyi görev edindiğini artık herkes biliyor.

 

Çalışmaları yürüten müteahhit ile konuştum.O'na bu alanın,yeşilbaşların,su tavuklarının,bahrilerin,küçük batağanların,bataklık kırlangıçlarının,düdükçünlerin,küçük ötücülerin,çalı kamışçını dahil kamışçınların,kukumavın,ishakkuşunun ve özellikle de çulha kuşunun üreme alanı olduğunu anlattım.Söğüt ağaçlarında 20 civarında çulha kuşu yuvası olduğunu ve mümkünse ağaçları ve sazları yok etmeden çalışmalarını sürdürmesini rica ettim.

 

Aynen dedi ki: Abi bunu bilmiyorduk.Sazların kanal içine denk gelen kısmı hariç,büyük kısmı kalacak.Ağaçlar iş makinelerinin çalışmasına engel deği,kesmemize gerek yok.İyi ki hatırlattın,teşekkür ederim.

 

Sonuç değişmedi ve İSKİ yine yapacağını yaptı.Çolha kuşunun bölgedeki en önemli üreme alanını,tek bir ağaç bile bırakmadan tüm ağaçları ve sazları yok etti,cıvıl cıvıl yaşam dolu bir cenneti cehenneme çevirdi.

 

Nerdeyse her gün ziyaret ettiğim alanı bu haliyle görmeye gönlüm razı gelmiyor.

Türü tanımla

6 Yorum → “Artık Bülbül Ötmüyor…”

 1. Mehmet Çelik avatarı

  Mehmet Çelik
  Kas 26, 2014 (22:22)

  İşgüzarların düdüğü ötüyor ya, yeter onlara.
  Gönlünüze sağlık Fikret abim. Selamlar..
  GD Star Rating
  loading...
 2. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Kas 27, 2014 (00:16)

  HAS İSKİ
  GD Star Rating
  loading...
 3. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Kas 27, 2014 (13:34)

  Maalesef tanıklık etmek çok acı verici.Emeklerinize sağlık değerli ekip kıymetli insanlar.
  GD Star Rating
  loading...
 4. Niyazi Tosun avatarı

  Niyazi Tosun
  Kas 27, 2014 (20:54)

  Belediyenin, karayolları çevresinde milyonlarca böceğin yuvası olan yeşilliklikleri bir karış uzamasına izin vermeden her fırsatta biçmesi de ayrı bir konu.
  GD Star Rating
  loading...
 5. Mehmet HANAY avatarı

  Mehmet HANAY
  Kas 28, 2014 (02:58)

  demiryolunun arkasını kesinlikle kurtarmamız lazım gidene ağlarken elimizdekini kaybediyoruz hep..rüzgar müsait olduğunda havadan çekim yapıp ıslah edilmiş/ıslah edilmemiş alan diye paylaşalım ve altına yazalım”allahaşkına bırakın dağınık kalsın “diye fikret abi…
  GD Star Rating
  loading...
  • eke1 avatarı

   eke1
   Kas 28, 2014 (04:54)

   İlk fırsatta İSKİ denen şu habitat oburunu ziyaret edelim Mehmet’cim.Tren yolunun altı için planları nedir bir öğrenelim.Bu saatten sonr beni aktivist yapıp bataklıklarda yatıracaklar Allahıma.Hepinize teşekkür ederim.
   GD Star Rating
   loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...