Bu ne sevgi ah...

Foto Galeri / Hayvanlar / Diğer

7.6
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Salyangoz aşkı pek ilginçtir. Zira hayvanlar hermafrodit olduğundan çiftleşme işleminde her bir birey iki cinsiyeti de temsil eder ve karşılıklı olarak aşk oklarını gönderirler.

Peki nedir bu hermafroditlik derseniz; iş yine eski Yunan (Grek) mitolojisine dayanır. Baş tanrı denen Zeus ile Maia'nın oğlu olan "ticaeret tanırısı" Hermes, mitolojide erilliğin (erkekliğin) temsilcisidir. Afrodit sanırım çoğunuzca malum, "güzellik tanrıçası" ve Zeus ile Dione'nin kızıdır.

Hermes ve Afrodit'in beraberliğinden doğan çocuklardan birinin adı Hermafrodit'tir. Bir gün bir peri, sudan çıkıp Ona öyle sarılır ve ayrılmamaları için dua eder ki, sonunda ikisi tek vücut halini alırlar. Bu hikaye, hatta masal bile olmayan mitolojik bir anlatımdır. Ancak hayvanlar aleminde pek çok hermafrodit canlı vardır. Bunlar genellikle omurgasızlardandır. Omurgalılarda Rivulus marmoratus denen lepistes benzeri balık, kendi yumurtalarını bile dölleyebilir. Pek çok levrek, orfoz türü balık ile "Kayıp Balık Nemo" çizgi filminden de tanıyacağınız palyaço balıklarında da hermafroditlik vardır. "Çift cinsiyetlilik denen bu durum, bu gibi türlerde olağandır. Ancak insanda görülen anomali durumudur.

 

Gelelim fotoğrafa; çekim tamamen doğal ortamında ve elde değmeden, güneşi çapraza alarak yapılmıştır. Çekimde yardımcı olan ardakaşım Dr. Şakir Önder Özkurt'a; tür teşhisi için Dr. Burçin Aşkım Gümüş'e; fotoğrafın işlenmesinde Mehmet Hanay (@hanay)'a çok teşekkür eder; Full HD (1920x1080) boyutuyla izlenebileceğini belirterek, beğenilerinize sunarım. iyi geceler.

Türü tanımla

13 Yorum → “Bu ne sevgi ah…”

 1. Mehmet HANAY avatarı

  Mehmet HANAY
  Oca 27, 2014 (00:45)

  çocukken yagmurdan sonra elimizde poşetler toplamaya çıkardık bu canları sonra bir hikaye duymuştuk bir büyüğümüzden tövbe ettik .. elinize sağlık hocam güzel bir an karesi
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Oca 27, 2014 (19:54)

   Senden 6-7 yıl önce aynı işi ben de yapmıştım. Meşhur Hasbi ağa vardı, Terme’de. Bizimkiler de hep, hayvanlar diri diri sıcak suya atılıyor diye günaha alete olmamazı söylerdi. Kısa zamanda şahsım vazgeçmişti:) Çok teşekkürler Mehmet.
   GD Star Rating
   loading...
 2. edizhakan avatarı

  edizhakan
  Oca 27, 2014 (21:05)

  Hayranlıkla izledim
  Ellerinize sağlık hocam
  Selam ve saygılarımla
  GD Star Rating
  loading...
 3. Özlem Yıldız avatarı

  Özlem Yıldız
  Şub 05, 2014 (12:17)

  Mükemmel pozlama… Ayrıca bilgiler için teşekkürler, elinize sağlık hocam…
  GD Star Rating
  loading...
 4. Ümit KEBAPÇI avatarı

  Ümit KEBAPÇI
  May 05, 2014 (22:01)

  Türün adı Helix asemnis. Adana salyangozu diye geçer. Samos adası, Kıbrıs, Toroslar ve Kuzeybatı Suriye…
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   May 05, 2014 (22:16)

   Çok teşekkürler Ümit. Seni burada gördüğüme sevindim. Zaman zaman Burçin’e danışıyorduk. Türler çıktıkça listeye ekliyorduk. Sende düzenli bir check-list olduğunu sanıyorum. Sınıf, Takım, Familya ve Tür (varsa Türkçe adı) şeklinde bir liste gönderebilirsen, sisteme ekleyebiliriz.. Fotoğrafların hemen altındaki boşluk (yorum yazılan boşluğun üzerindeki) kısımda mevcut 22 bin kadar türden biri seçilip iki onaydan sonra türün sayfasına gidiyor. Moderatör arkadaş tanımcı yetkisi ile üyeliğini tanımladı. Liste gelince, kolayca oradan tanım yapabilirsin. Şimdiden teşekkür eder; selamlarımla iyi akşamlar dilerim.
   GD Star Rating
   loading...
   • Ümit KEBAPÇI avatarı

    Ümit KEBAPÇI
    May 05, 2014 (23:02)

    Mustafa hoca’nın hatırlatması oldu. Tam kıvıramadım dediğiniz mevzuuyu. Örneğin bu türe söylediğim tanımı ekleyemedim. Hocam cevaplar/yorumlar düzenlenip silinebilse iyi olur gibime geliyor.
    GD Star Rating
    loading...
    • Ümit KEBAPÇI avatarı

     Ümit KEBAPÇI
     May 05, 2014 (23:09)

     Tanım önerisi yapamıyorum, an itibariyle tanımcı değilim zannımca. Liste işiyle ilgileneceğim boş vakitte.
     GD Star Rating
     loading...
    • Mehmet HANAY avatarı

     Mehmet HANAY
     May 05, 2014 (23:10)

     hocam şöyle;
     tür listesini veritabanına önceden girdiğimiz takdirde tanım ekle kısmından 1.2 harf yazdığınızda eklediğimiz türler veritabanından gelecektir ve de tanım yapılabilir. Su anda yaklaşık 22.000 tür önceden veritabanımıza girildi ancak mollusca türlerinin checklisti henüz girilmedi. Türkiye mollusca checklisti sizde varsa hocam veritabanımıza girebiliriz…Bu sayede fotograflara tanım kolaylaşacaktır…teşekkürler desteğiniz için…
     GD Star Rating
     loading...
     • Ümit KEBAPÇI avatarı

      Ümit KEBAPÇI
      May 05, 2014 (23:12)

      Teşekkür ederim.
      GD Star Rating
      loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Kas 07, 2014 (21:54)

   Ümit merhaba, bu akşam IUCN sayfasından gördüm, türün haritasında Lübnan ve bizim Ege bölgesi var. Adının (Adana) tersine; kayıt noksanlığından mı Akdeniz yok, yoksa bu bölgede nadir midir?
   GD Star Rating
   loading...
   • Ümit KEBAPÇI avatarı

    Ümit KEBAPÇI
    Kas 08, 2014 (15:49)

    Bilgi noksanlığı, kayıt noksanlığı .değerlendirmeyi yapan arkadaş çok genç bir Yunanlı arkadaş. Ege’de o kadar yukarı çıkmaz tür (sadece en güney), Toroslar, Çukurova, Kıbrıs ve Suriye. Yani söylenilenin tersine Ege’de fazla yok, Lübnan’da yok, Kıbrıs ve Türkiye’nin güneyinde var, hem de Kıbrıs hariç en yaygın türlerden biri olarak.
    GD Star Rating
    loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...