Evdeki Böcek 3

Acaba nedir? / Hayvanlar / Diğer

Doğadan uzak kaldığım şu soğuk günlerde, seyrek aralıklarla da olsa evime ziyarete geliyor doğanın sakinleri. Bu ufaklığı bugün halının üstünde gördüm. Önce, böceklerden birinin kavanozdan kaçtığını sandım ama yakından bakınca onlardan biri olmadığını farkettim. Boyutu oldukça küçük, 5 mm den küçük sanırım. Uzun hortum gibi bir ağzı var. Çok küçük olduğu için ayrıntılarını çok göremedim ama genel olarak siyah renkte. Arada farklı renkli yerleri var, özellikle ayakları iki renk gibi. Fotoğraf makinesini yeni aldığım için henüz ayarlarını öğrenemedim. Ya da bu kadar küçük bir nesneyi net çekemiyor bilmiyorum. Bu makineyle çektiğim ikinci küçük böcek ve ikisinde de net bir görüntü elde edemedim. Ben net bir görüntü elde etmeye çalışırken minik kara böceğimiz de uçtu gitti. İki saattir arıyorum evin içinde bulamadım. :D Uçabiliyor olması şaşırttı beni aslında, nimf falandır diye düşünüp nasılsa uçamaz diye rahat rahat çekim yapmaya çalışıyordum. :D Kanatlarını kullanabiliyor olması da ergin bir böcek olduğunu gösteriyor sanırım, yanlış mıyım? Yalnız uzun bir ağzının olması, bu böcek ne yiyor sorusunu aklıma getirdi. Umarım insan kanıyla falan beslenmiyordur. :D

Türü tanımla

Bu tespite ait kesinleşmiş bir tür kaydı bulunmamaktır...
Henüz bu tespite ilişkin bir tür kaydı önerilmedi.

2 Yorum → “Evdeki Böcek 3”

 1. Barış Çerçi avatarı

  Barış Çerçi
  Ara 08, 2019 (16:39)

  Tahmin ettiğiniz gibi, kanatlarını kullanabildiği için erişkin bir birey. Kınkanatlılar grubundan Curculionidae ailesinin Ceutorhynchinae alt ailesine ait bir tür. Ancak bu alt ailenin bırakın türlerini, cinslerini bile ayırt etmek benim için çok zor. Uzun borusu kan emmek için değil de, bitkilerin sulu kısımlarını emmek için kullanıyorlar. Kan emen böcek arıyorsanız, ya tahtakurularına (Cimex spp.) ya da sivri sineklere bakmalısınız :)
  GD Star Rating
  loading...
  • Şule Kuzpınarı avatarı

   Şule Kuzpınarı
   Ara 08, 2019 (18:34)

   Teşekkür ederim Barış Hocam. Zaten çıplak gözle ayrıntıları çok zor seçiliyordu. Bitkilerin sulu kısımlarıyla besleniyor deyince, beslenme alanını da bulmuş oldum. Hava soğudu, geceleri 1 dereceye kadar iniyor diye sukulentleri içeri almıştım bir kaç gün önce, onlarla gelmiş demek ki. Kan emmediğine sevindim ama umarım sukulentlerime de çok zarar vermez. :)
   GD Star Rating
   loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...