hangi meşe?

Acaba nedir? / Bitkiler / Otsu

Yurdun dört bir yanından meşe (Quercus) çektim ama hangisi hangi tür, bir türlü öğrenemedim. Onlardan biri, Melendiz Dağları'nın Çiftlik ilçesinin doğu kesimindeki bozulmuş/bozulmakta olan ormanlık alanda çekmiştim. Yol arkadaşım Y.Doç.Dr. Bekir Necati Altın'a teşkkürlerimle.

Türü tanımla

6 Yorum → “hangi meşe?”

 1. Hasan YAŞAYACAK avatarı

  Hasan YAŞAYACAK
  Eyl 16, 2017 (16:42)

  Hocam bu Q.boissieri x Q.trojana melezi..Türkiyede kaydı yok..
  boissieri malatyada brandtii ile melez yapıyor,Trojana ise Hasandağında cerris ile Melez yapıyor,işin ilgincide bu ikinci meleze rağmen Q.trojana Niğdede gözükmüyor..
  GD Star Rating
  loading...
 2. ZZ TT avatarı

  ZZ TT
  Eki 05, 2017 (04:03)

  Hasan Dağı; ismiyle müsemma Hasan Hocamızın dağı işte :) ) Aksaray İline resmen hayat veren bir mucize mekandır ayrıyeten. Suyunu kuzeybakıdan “Helvadere”den bırakıyor. Uzak Batı istikametinden de kışın ılık sayılır kaplıca misali bir sulak alan da mevcuttur. Diğer bakılarda suyunu bırakmamış diye hatırlıyorum. 1600-1700 m. rakımlara kadar meşe türlerini görebilmek mümkündür. Üst alpin zonda ise az miktada serpili Ardıç türüne rastlanır. Astagalus sp. ve Acantholimon sp. türleri sahaları halı gibi dokumuş görünür, hayvanların ağzını parçalıyor diye çobanlar tarafından sık sık ateşe verilirler. Güney bakıda 1800 m. lerde falan güzel titrek kavak meşceresi toplu olarak bulunmaktadır, aynen kuzey bakıda daha düşü rakımda 1200-1300 m. lerde de dere vejetasyonu gibi lokal titrek kavaklara da rastlamak mümkündür. 1600 m. lerde akçaağaç lokal örnekleri de var. Batı bakıda sakız ağacı fertlerine rastlanabilir. Hasan dağı mübarek bir mekandır vesselam.
  GD Star Rating
  loading...
 3. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Kas 14, 2017 (22:56)

  Hep önünden geçipte çıkamadığım, endamına hayran olduğum dağ.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...