Hatay Kırıkhan Gölbaşı (Balık Gölü)

Yaşam Alanı (Habitat) /

GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Hatay Kırıkhan Gölbaşı Gölü  Hatay ili Kırıkhan ilçesi sınırlarında yer alır. Amik Gölü sisteminin günümüze ulaşabilen yegane parçası olan Balık Gölü, ortası yoğun ve yüksek sazlıklarla kaplı küçük bir sulak alandır.Göl havzası 10 bin dönüm olmakla birlikte suyla ilgili uygulanan yanlış politikalar sonucu  su tuttuğu alan 2 bin dönüm civarında kalmıştır. Göldeki mevcut sorunların bertarafı ve arazi durumuna göre rehabilite edilmesi adına Hatay ili genelinde cevre konulu faaliyet gösteren STK lar ve topluluklar ortak hareket ederek, Amik Gölünün kurutulması sonucu yok olan kıtalar arası öneme sahip sulak alan ekosistemine yeniden kavuşmamız adına faaliyetlerine devam etmekteler...

Geldiğimiz noktada önemli bir yerdeyiz konuyla ilgili tüm siyasilerin bürokratların stkların yerel temsilciliklerin, nerdeyse toplumun her kesiminin dikkatini gölbaşı gölüne çekmeyi başarmış bulunmaktayız.Hatay yerel sulak alan komisyonunun en son aldığı karar doğrultusunda uygulama esaslarına geçildiğinde Kurutulan Hatay Amik Gölünün bir minyatürüne kavuşmuş olacağız.

3 Yorum → “Hatay Kırıkhan Gölbaşı (Balık Gölü)”

 1. edizhakan avatarı

  edizhakan
  Oca 12, 2014 (21:04)

  Orada epey zaman geçirdim
  Umarım hiç değişmez
  GD Star Rating
  loading...
 2. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Oca 13, 2014 (00:01)

  İnşallah Abdullah bey, bu güzel bir haber.. konum olarak çok önemli bir bölge burası. Bilhassa göç mevsiminde olağanüstü türler burada görülür diye düşünüyorum. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık..
  Selamlar saygılar..
  GD Star Rating
  loading...
 3. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Oca 14, 2014 (21:11)

  paylaşımınız için çok teşekkürler.Ama çekim tarihi ve fotoğraftaki konu bence amaca pek uygun görünmüyor.Zira o tarihlerde ve bahsettiğiniz sudaki yaşam alanı habitat ında bulunabilecek balıklar O tarihte ürüyorlar ve konunuzda hiç bahsi geçmemiş.bu olumsuzluğu da göz önünde bulundurursanız çok çok faydalı olacaktır.O atmosferde balık olmazsa yaşamda olmaz.saygılarımla.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...