istilacı Kapliçotu

Bitkiler / Otsu

GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Tembelik edip, cep telefonu çekimiyle yetinmiştim. Davis'te Türkiye'de sadece Rize'de verilen, Uzak Doğu kökenli alien invazif, yani yabancı istilacı türlerden Polygonum perfoliatum (=Persicaria perfoliata).

Bu tipte hayvan türlerini uzun yıllardır takip etmeye ve listelemeye çalışıyorum. Onlar 1000 tür civarında. Mantarlar, bakteriler ve diğer mikroorganizma türlerinin sayısı hakkında net bir bilgim yok. Ancak bitkiler ile yapılan çalışmalara göre şu an için 350yi geçmiş durumda. İşte onlardan biri. Değerli arkadaşım ve üyemiz Murat GENÇ'in müdürlüğünü yaptığı Çaykur fabrikasının bahçesinde doğallaşmış olarak bol miktarda görmüştüm.

Daha iyi karelerini Murat müdürümden bekliyoruz.

NOT: Geçenlerde foruma homonimlik hakkında yazmıştım. Persicaria iki ayrı cinse verilen ad olduğundan buradan sinonim durumunda. Ne yazık ki ülkemizde yazılan makalelerde taksonomi kuralları sıkça ihlal ediliyor veya dikkat edilmiyor. Teşbihte hata yoktur. Taksonomi bilmeden sistematik yapan (uzman, akademisyen), hukuk okumdan hakimlik, savcılık yapmaya çalışandan farksızdır.

Tür adındaki perfoliata ise tam hakkını vermiş bir kelime. Latincede peri= etrafında, folia= yaprak. Yaprağın ortasından sap çıkışından verilmiş olmalı.

Türü tanımla

2 Yorum → “istilacı Kapliçotu”

 1. İrfan İlker Özek avatarı

  İrfan İlker Özek
  Eki 23, 2017 (19:26)

  O nasıl bir renk? İpe dizilmiş boncuk sandım!
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Eki 24, 2017 (02:29)

   Her gördüğümde ben de öyle benzetiyordum. Bu nasıl bitki böyle. Yapma çiçek gibi deyip, fotoğrafını bile çekmek istememiştim. Bir gidişim de cep telefonuyla olsun çekeyim deyip bunu çekmiştim İrfan Bey. Bunu doğada gördüm. Belli yerlerde zibil gibi çok. Ancak kökenine bakarsanız Çin tarafları olunca, adamların çiçeği bile farklı :)
   Sağlıcakla kalın. İyi geceler.
   GD Star Rating
   loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...