Kafkas Horozu ya da Huş Tavuğu

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

27
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

NOT: Fotoğraf HD (1920x1080)'dir. Büyük boyutta izlemeniz önerilir.

Türkiye'de tür düzeyinde endemik kuş olmamakla birlikte; politik sınırları bir yana bırakırsak en endemik kuş türümüz Kafkas Horozu, Huş Tavuğu veya şimdilerde kullanılan adıyla Dağ Horozu'dur. 

Yıllardır peşinden koşarım, bir kez arkadan çekmek kısmet olmuştu. Bu sefer işi inada bindirdim. Mayıs ortalarında Rize'de Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'nün bir toplantısına davetliydim. Bir gün önce gidip, değerli arkadaşlarım Mehmet Özcan öğretmen ve Fatih Kızılkaya ile Sivrikaya'nın yolunu tuttuk. İkindi vakti başladık dik vadiden tırmanmaya. Mayıs'ın ortası ama vadi boyunca kar var. Biz üstten, dere karın altından derken, eğim iyice dikleşmeye başladı. Sanırım yükselti 2000 m'ye yakındı. Ekip, "pes" dedi. Durur muyum. Ama çıktığımız vadinin sonuna doğru eğim iyice arttı. Makinayı astım omuza. Zaman zaman ottan, çöpten tutarak dört elle çıktım tepeye. Geriye doğru bakınca, aşağılar insanın gözünü karartıyordu. Öylesine dik. Derken, tepeye yakın karın üzerinde nokta gibi bir bizimkinin hatunu duruyor. Bir kaç yüz metre daha çıkınca onu uçurdum. Tüh, müh derken; daha da yukarıda damat kar üstünde bekliyor. İyice yaklaşayım derken, rakım 2600 m'ye dayandı. Vakit ise akşama. İmamdan 5, bilemediniz 10 dakika evvel çekebildim bu kareyi. Kısmet işte. Bu sefer vakit ve ışık dışında herşey istediğim gibiydi. Onları da artık bir dahakine tamamlarız.

Tabi bu işin bir de dönüşü var. Binbir zahmetle çıktığım tepeyi, karlı yamaç ve vadilerden ama farklı bir yoldan indim. Ne de olsa bu sefer kuş kaçacak endişesi olmayacaktı. Ama bir hata yaptım. Toplamda 8-9 kg gelen Mark IV ve 600 mm'i omuz üstünde bir süre taşıdım. Sonra boyun fıtığı teşhisi ve dört ay sol kolu kullanamayacak kadar ağrıdan öldüren esas sıkıntı: tendinit. Siz siz olun, sucuların damacanayı taşıdığı benzer pozisyonda makinayı taşımayın.

Köye geri dönerken hem bizimkiler hem de köyden arama ekibi çoktan yola çıkmıştı. Ancak yatsıya doğru Sivrikaya'ya, sonrasında Rize'ye ulaştık.

Son olarak; gecenin bir yarısı fotoğrafı düzenleyerek durumu kurtarmama yardımcı olan değerli arkadaşlarım Mehmet Hanay ile gezi boyunca yakın ilgisini esirgemeyen Murat Genç'e çok teşekkür ederim.  Hazır Rize demişken bir de Rize'den türkü ekleyeyim: www.facebook.com/selcukbalcii/videos/114776305209836/

 

Türü tanımla

6 Yorum → “Kafkas Horozu ya da Huş Tavuğu”

 1. M.Coşkun SANCAR avatarı

  M.Coşkun SANCAR
  Ara 14, 2016 (12:14)

  Şahanedir hocam ellerine sağlık…
  Ben de Rizeye gidip kelebek kovalarken bunu unutanlardanım :) )
  İkinci sefere ilk sıraya bunu koyacağım inşallah…
  GD Star Rating
  loading...
 2. Hasan YAŞAYACAK avatarı

  Hasan YAŞAYACAK
  Ara 14, 2016 (16:51)

  elinize sağlık hocam…çok güzel kayıt..
  GD Star Rating
  loading...
 3. Sercan Bilgin avatarı

  Sercan Bilgin
  Ara 16, 2016 (22:56)

  İki laz karşılıklı inada bindirince iyi olmamış hocam :)
  Çok geçmiş olsun daha iyi olmuşsunuzdur inşallah. Selamlar
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Ara 16, 2016 (23:08)

   Hahhaaaa :D Dört tane hekim 4 ayda teşhis koyamadılar ama sen konuyu tam teşhis ettin Sercan. Ekim başından beri arada bir ağırsa da ciddi bir şey kalmadı. Çok teşekkürler.Ev halkına selamlar.
   GD Star Rating
   loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...