Kantarin

Foto Galeri / Hayvanlar / Diğer

11.7
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

CANTHAROİDEA – YAKI  BÖCEKLERİ

Üst kanatlarının yumuşak olması en tipik özellikleridir. Antenleri iplik şeklinde, Tarsusları 5 segmentlidir. Genelikle avcıdırlar. Abdomenlerinin 9-10 segmentli olması ilkel bir özelliktir, çünkü çoğu kınkanatlıda 11 segmentten ancak 7-9’u kalmıştır.

Cantharidae – Yakıböcekleri = Kantarin böcekleri (4000t)

 

Vücutlarının dış duvarı ve üst kanatları, kağıt gibi ince ve yumuşaktır. Vücutları ince uzun, kanatların kenarları birbirine paraleldir. Boyları 3 cm den büyük değildir. Başat renk sarı ve kırmızıdır. Cantharis cinsi (1-2 cm), siyah, ince tüylü elitraya sahiptir. Besinlerine özelleşmemişlerdir. Böcek ve larva yerler. Bunun yanı sıra narin bitki kısımlarını, genç sürgünleri, polenleri de yerler. Larvaları polifajdır, salyangozları, böcekleri, bazı odunsu kısımları, çiçekleri ve çimlenmiş tohumları da yerler. Cantharis’in larvası da siyah, sık tüylüdür. Bazıları karların üzerinde de gezer. Kışı bir kısmı larva, bir kısmı ergin, bir kısmı pup, bir kısmı da yumurta halinde geçirir. Larvalar toprak içinde, ağaç kabuklarının arasında, çürümüş bitki artıklarının arasında kışı geçirirler. Kışın sıcak günlerinde ortalıkta dolaşabilirler (eriyen kar sularının etkisiyle). Kanatları dişide körelme eğilimdedir. Çiftleşme konumları birbirinden çok farklıdır.

Türü tanımla

4 Yorum → “Kantarin”

 1. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Eyl 12, 2013 (10:45)

  Bunlarda oldukça zor bir grup anlaşılan. Ayaklarındaki siyah lekeler ve antenlerindeki kırmızı bölümler ayrımlarında önemli imiş. Emeklerine sağlık hocam… Bu site güzel olmaya başlıyor. bir fotoğrafınızla birçok bilgi edindim… Saygı ve selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
 2. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Eyl 12, 2013 (21:28)

  Detaylı fotoğrafları, ek bilgileri ile harikulade tespitler. Emeklerinize sağlık Kazım hocam, selamlar saygılar..
  GD Star Rating
  loading...
 3. HuSMeNaGa avatarı

  HuSMeNaGa
  Eyl 12, 2013 (22:07)

  Aha kesin ben bundan çektiydim, Yakı Böcüğü demek
  Emeklerine sağlık Kazım hocam
  GD Star Rating
  loading...
 4. Mustafa SÖZEN avatarı

  Mustafa SÖZEN
  Eyl 14, 2013 (18:39)

  Kazım hocam elinize sağlık. Sayenizde böcek sayımız artıyor. Yoksa en çok tür gelen Kuş ve Kelebeklerde yüklenebilecek türler epey azaldı. Selamlar.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...