Kuzeyli

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

13.8
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Kuzey Gümüş Martısı  - Herring Gull – Larus argentatus

30.01.2014 günü Nizam ile yaptığımız gözlemde iki birey gözlemlediğimiz martıların erişkin olması tanım için kolaylık sağlamıştır. Kuşların erişkin oldukları ayakta durur halde tersiyerlerinin temiz yani gri olması, herhangi bir kontrastın görülmemesi ve uçarda kanat üstlerinde primer örtücülerinin aynı şekilde kontrastsız gri olmasından anlaşılmıştır. Erişkin Kuzey Gümüş Martısı vücut proporsiyonu olarak Gümüş martıya benzetmedir. Gövde, boyun, kafa ve gaganın güçlü bir görüntüsü vardır. Açık renkli göze sahip ve Göz çevresindeki orbital halka sarı-turuncu renkte olduğu görülüyor. Gümüş martıda ki orbital halka daha belirgin kırmızı renkte görülmektedir. Bölgede bulunan erişkin büyük martılardan Gümüş Martısı ve Vangölü martılarının Kış aylarında ayak renkleri sarı olmaktadır. Kuzey Gümüşün ayak rengi pembe veya pembe-gri tonlarında olabilmektedir. Bölgedeki ayak rengi ile karışabilecek olan Hazar Martısından ayakları kısadır. Gaga Gümüş martı ile benzer özellik göstermekte, güçlü ve kuvvetli ve kalın bir görünüme sahiptir. Gony açısı oldukça belirgindir. Hazar martısına göre gaga kısa ve kalındır. Kuzey Gümüş Martısında Kış ayında kafa kırçıllanması oldukça belirgin ense ve boyunda da kırçıllanma görülmektedir. Türkiye’deki martılara bakıldığından kış aylarında erişkin olan büyük martıların (Gümüş, Vangölü ve Hazar) bu şekilde bariz kırçıllanma görülmemektedir. Sadece Van gölü martısında hafif kırçıllanma kafa arkasında az miktarda olup kafanın büyük bir bölümünde görülmez. Kanat desenlenmesi gelince kanatlardaki siyah deseneler  oldukça dar bir bölümde olması Larus a. argentatus olduğunu düşündürüyor. Bu türün ellerdeki siyahlığı hazar martısından daha az miktarda olup, desenlenmeleri  Thayer's gull desenleri gibi olup p10’da tür ucunda bölünmeyen büyük beyaz benek görülmekte ve p9 da siyahlık tüyün eninyle birleşmiyor, sanki bir s harfi çizer gibi bir görüntü veriyor. Gümüş martıda p5 te siyahlık tüy ucundaki beyazlık ile aynı büyüklükte görülürken bu kuşun uçarında P5 de ki siyahlık görülmemektedir.

 

Bu nedenler dolayı kuşumuzun Kuzey Gümüş Martısı olduğunu düşünmekteyim.

İşleme için Sevgili Hanay'a teşekkürler.

Türü tanımla

15 Yorum → “Kuzeyli”

 1. Mehmet HANAY avatarı

  Mehmet HANAY
  Şub 02, 2014 (01:43)

  Hocam emeklerinize gözlerinize sağlık… çok güzel bir türmüş beni de çok heyecanlandırdı arşiv açısından ancak başka bahara kaldı. bundan sonra yağı pembe olan erişkin gümüş arayacam sayende…tekrar tebrlkler ülkemize hayırlı olsun
  GD Star Rating
  loading...
  • Mutlu Salman avatarı

   Mutlu Salman
   Şub 02, 2014 (01:48)

   Çok teşekkürler Sevgili Hanay, uzun zamandır bakındığım türler bir bir göründüler. Yeni yıl uğurlu geldi. Umarım böyle devam eder. Selamlar.
   GD Star Rating
   loading...
 2. Ahmet Karataş avatarı

  Ahmet Karataş
  Şub 02, 2014 (01:45)

  Tebrikler Mutlu. İzlanda’da gördüğüm güzellerden biri.
  Son zamanlarda türe tür demiyorsun. Şansın daim olsun.
  GD Star Rating
  loading...
  • Mutlu Salman avatarı

   Mutlu Salman
   Şub 02, 2014 (01:50)

   Çok teşekkürler Ahmet Hocam, Bu kuşları bulucam diye martıcı olduk valla ama değdiğini düşünüyorum. Benim için çok güzel deneyim oldu. Umarım böyle devam eder. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler, selamlar.
   GD Star Rating
   loading...
 3. Yusuf ÖZBEY avatarı

  Yusuf ÖZBEY
  Şub 02, 2014 (10:59)

  tebrikler hocam güzel kayıt
  GD Star Rating
  loading...
 4. edizhakan avatarı

  edizhakan
  Şub 02, 2014 (14:04)

  Nefis tür için tebrik ederim
  Ahmet hocamızın da yazdığı gibi şansınız daim olsun
  Bizlerinde sayenizde gözleri Bayram ediyor
  Selam ve saygılarımla
  GD Star Rating
  loading...
 5. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Şub 02, 2014 (17:21)

  tebrikler uçar kareside varmıydı acaba ek fotoğraf olarak.başarılarınızın devamı dileklerimle Mutlu bey.çok selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
 6. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Şub 02, 2014 (22:19)

  Tebrikler Mutlu, çok güzel bir kayıt ve tespit olmuş. Çok da güzel bir formu var, harika görünüyor emeklerine/ze sağlık. Nizam hocayı da görsek burada çok daha mutlu olacağım bu arada :)
  Sevgiler selamlar..
  GD Star Rating
  loading...
 7. Mehmet Ünlü avatarı

  Mehmet Ünlü
  Şub 03, 2014 (00:23)

  Mutlu her yerde harika görünüyor. Bu arada siteye bir tavsiye ; En çok karıştırılan martı türlerini ve yaşlarını ayrıntılı fotoğraf üzerinde de gösteririsen (collins) benzeri. Özellikle ayrım noktasında en çok dikkat edilen yerleride .On numara olur. Zaten sen
  GD Star Rating
  loading...
 8. Mehmet Çelik avatarı

  Mehmet Çelik
  Şub 04, 2014 (23:50)

  Mutlu hocam, gönülden kutluyorum. Sevgilerle..
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...