mermer mazı

Acaba nedir? / Hayvanlar / Diğer

meşe ağacı fidanının dallarından büyümüş bu yumruların ne olduğunu bilen varmı? tumoral demek için çok düzgün ve simetrikler, meyve desen palamuta benzer bir yanlarıda yok, bir çeşit ağaç mantarı desem  ağaç mantarları genelde çürümeye yüz tutmuş  yada yaşlı gövdeleri sever taze dalları değil. ???  internette gall olarak anılan ve çeşitli organizmaların yol açtığı yapılardan bahsedilmiş. ama emin olamadım.

Andricus kollari adında   bir  böceğin  bunlara yol açtığı yazılmış.  hemde özellikle  türk  meşesi üzerinden  konu anlatılmış. bir şekilde gelişimi  retardasyona  uğramış ağaçların  tomurcuk gözlerine  larva bırakıp  bir çeşit parazit olarak yaşam döngülerinin bir kısmını burada geçiriyorlarmış.    konunun netleşmesini uzmanlarına  bırakıyorum .

(bu arada şimdi bu tespitin kategorisi ne olmalı?)

Türü tanımla

7 Yorum → “mermer mazı”

 1. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Kas 11, 2015 (08:36)

  Bunlar Gal bazı bölgelerde mazı da deniliyor. Bitki dalları yapraklarının zedelenmesi veya yıpranması sonucu mikroorganizma enfeksiyonu dur veya böcek ve akarların yumurta bırakması sonucunda oluşan anormal gelişme…
  Asalak arıları genellikle bu şekilde ürerler veri tabanımızda epey gal tespitimiz bulunuyor. Sizin tespitiniz bir meşe gal i muhtemelen bitkinin türünü söylerseniz gal veya mazı ya ulaşabiliriz.
  Emeklerinize sağlık.
  GD Star Rating
  loading...
 2. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Kas 11, 2015 (09:01)

  Sanırım bir meşe ağacı. Gal de Andricus kollari olabilir. Cynips quercusfolii genelde yaprak üzerinde gelişiyor ve daha küçük.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...