Miridae: Adelphophylus oenderi Çerçi, Koça ...

Hayvanlar / Diğer

8.6
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Miridae: Adelphophylus oenderi Çerçi, Koçak & Tezcan, 2019

Boyut: 3,5 mm

Yeni yayınladığımız yayındaki 2 yeni Miridae türünden biri. 1984 yılında Feyzi Önder tarafından toplanmış. Mersin, Silifke'den bilinen Verbascum üzerinde yaşayan bir tür. Genusun bilinen diğer 4 türü sadece Balkanlar'dan biliniyor.

Yayınımız:

http://www.aemnp.eu/PDF/59_1/59_1_295.pdf

Türü tanımla

3 Yorum → “Miridae: Adelphophylus oenderi Çerçi, Koçak & Tezcan, 2019”

 1. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Tem 19, 2019 (08:31)

  Feyzi hocanın zengin koleksiyonu iyi ellerde. Tebrikler Barış. İsmi de çok yakışmış.
  Arazide verbascum gördüm mü birkaçını kontrol ediyorum artık. Özellikle dip yaprakların altını :D
  GD Star Rating
  loading...
 2. Ahmet Karataş avatarı

  Ahmet Karataş
  Tem 21, 2019 (22:52)

  Fevzi Hocaya Allah’tan rahmet diliyorum öncelikle. Doktora yaptığım dönemde ziraatin dekanıydı. Makamında ziyaret etmiştim. Hatırladığım kadarıyla 2000 yılında Tarım Bakanının katıldığı yemek sırasında fenalaşıp vefat etmişti. Tam da o günlerde bazı parazit heteropterlerle çalışmayı planlıyorduk. Kısmet olmadı. Şimdilerde daha da yaygın olarak bir çok meslekten (ziraat, su ürünleri, orman, coğrafya gibi) sistematik yapmaya çalışıyor. Ne yazık ki çoğu hiç taksonomi bilmiyor, öğrenmeye de çalışmıyor. Hatta bazı biyologlar da. Taksonomi olmadan sistematik yapılmaz. Tıpkı hukuk okumadan hakimlik, savcılık yapılamayacağı gibi (hoş bunu da yapanlar var). Merhum Fevzi Hoca ziraat kökenli olmasına rağmen taksonomi alanında da gayet bilgili bir entomologtu. Tıpkı hocası yine rahmetli Niyazi Lodos gibi. Hatta ikisi bir bu konuda ülkemizin öncü ve az sayıda taksonomi kitabını yazanlardandı.
  Her iki hocamızın mekanı cennet olsun derken; seni ve ekibini kutlarım Barış. Görüyorsa buradan Serdar abiye de selamlarımı yolluyorum.
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...