Moth night

Foto Galeri / Hayvanlar / Güveler

12.9
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Güvelere ilgi duymaya başladıktan sonra çektiğim güve fotoğraflarını tanımlamaya çalışırken çok ilginç bir web sayfası dikkatimi çekti. "MOTH NIGHTS" http://www.mothnight.info/www/

Bu site amatör güve gözlemcileri için uzun zamandan beri hizmet veriyor ve güve gözlemciliğini teşvik ediyor. Özellikle güvelerin bol uçtuğu zamanlarda özel güve geceleri düzenliyor ve binlerce insan kendi şehrinde veya köyünde bu gecelere katılıp güve gözlemi yapıyor,  fotoğraflar çekiyor, bu gözlem ve fotoğrafları bir veri tabanına yükleyerek uzmanları tarafından değerlendirilmesini sağlıyor.

Kürşat Tan arkadaşımız gözlem sırasında çektiği fotoğrafı paylaşmış. Ben de gözlemlediğimiz türlerden bir kolaj hazırladım. Tek derdimiz bu türlerin tanımlanması. Keşke bizim de uzmanlarımız uzmanlık alanlarıyla yukarıda bahsettiğim site uzmanları kadar ilgili olabilseler.

Bizim gözlemimiz ise tarımsal alanların ortasında gerçekleşti ne bulacağımızı nasıl sonuç alacağımızı bilemediğimiz için bahçemizde ilk tecrübemizi yaşadık. Tarımsal aktivite yoğun olduğu için ilaç kullanımı da fazla. çok güve gelmedi ama bunda bizim ekipmanında etkisi var. Arabanın aküsü+300W inventör ve 30W tasarruf ampülü kullandık. Yine de çok zevkli ve bereketli bir gözlemdi. İrili ufaklı 40-45 tür güve geldi. Bol miktarda yaprak zıplayanı, sinek ve parazit arı da cabası. Böcekler ise çok azdı. Gözlem süresi yaklaşı 2 saat.

Gözleme katılan arkadaşlar Kürşat TAN ve Yılmaz ILKI'ya keyifli gözlem için teşekkürler.

Türü tanımla

Bu tespite ait kesinleşmiş bir tür kaydı bulunmamaktır...
Henüz bu tespite ilişkin bir tür kaydı önerilmedi.

4 Yorum → “Moth night”

 1. HuSMeNaGa avatarı

  HuSMeNaGa
  Haz 28, 2014 (01:29)

  Müthiş olmuş
  Beyazperde denilen şey asıl bu olsa gerek :)
  Emekleriniz zayi olmaz inşallah
  GD Star Rating
  loading...
 2. Ali Şeker avatarı

  Ali Şeker
  Haz 28, 2014 (07:30)

  Hay maşallah…
  Emeklerinize sağlık Özgür Bey.
  Bizde de bu tür şeyleri yapan birilerinin olması çok sevindirici :) ) Eminim sizin açtığınız bu kapıdan mutlaka birileri daha geçeçektir !
  Çok selam…
  GD Star Rating
  loading...
 3. kursadtan avatarı

  kursadtan
  Haz 28, 2014 (11:55)

  Eline sağlık, sunum uğraştırmışa benziyor…
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...