ödümü kopartan..

Acaba nedir? / Hayvanlar / Diğer

yaklaşık büyüklük 10-12cm

Türü tanımla

Saptanan tür: Saga natoliae
Yapılan tür önerileri:
Hasan Sevgili avatarı
Ahmet Karataş avatarı

10 Yorum → “ödümü kopartan..”

 1. edizhakan avatarı

  edizhakan
  Nis 07, 2013 (21:02)

  bu kadar el kol olunca kolay durur tabi :)
  ellerine sağlık
  GD Star Rating
  loading...
 2. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Nis 08, 2013 (00:57)

  Benim bile buradan ödüm koptu :) nası bir canlıdır bu.. Çok da enteresan bir şey, emeklerine sağlık Mehmet, merakla bekliyorum türünü..
  GD Star Rating
  loading...
 3. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Nis 08, 2013 (09:11)

  Bu meşhur etcil çekirgemiz SAGA. 15 cm kadar olanları var. Genellikle diğer çekirgeleri yer. Çiftçi dostu diye bilinir ama ürkütücü görüntüsü sebebiyle kafasından terlik pek eksik olmaz. :)
  GD Star Rating
  loading...
  • Mehmet HANAY avatarı

   Mehmet HANAY
   Nis 08, 2013 (17:49)

   evet bugün de birşeyler öğrenmiş olmanın verdiği mutluluğu sayenizde yaşadım özgür bey …listesini bulabilir miyiz bu arkadaşların acaba?
   GD Star Rating
   loading...
 4. Yasemin Ozturk avatarı

  Yasemin Ozturk
  Nis 08, 2013 (18:32)

  Sayın Mustafa C. DARILMAZ hoca’nın verdiği bilgiye göre; Saga sp. (cins düzeyinde). ayrıca
  Takım:Orhoptera
  Alttakım: Ensifera
  Familya: Tettigoniidae
  Altfamilya: Saginae
  Cins: Saga
  olduğu bilgisini edindim.
  Saygılarımla.
  GD Star Rating
  loading...
  • Yasemin Ozturk avatarı

   Yasemin Ozturk
   Nis 08, 2013 (19:19)

   Naçizane dikkatimi çeken bir noktayı da eklemek istiyorum. Şuan sitenin veri tabanındaki tür listesinde yer alan Saga uvarovi (Ramme. 1951.) Saga ephippigera ephippigera’in (Kaltenbach. 1969. ) sinonimi. Yanı aynı tür iki farklı isim ile tanımlanmış. Kaynak: http://orthoptera.speciesfile.org/Common/Basic/Taxa.aspx?TaxonNameID=1141599, http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Saga/classification/#Saga
   GD Star Rating
   loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Nis 09, 2013 (23:43)

   Yasemin merhaba
   Çekirgeler üzerinde uzman değilim. Bir sistematikçi, taksonomist oralar yazıyorum. Zaten konu uzmanı Hasan Sevgili hoca, her iki türden değil, Saga natoliae türünden olduğunu belirtiyor. Bu iki Saga, eski kaynaklara bakınca, ayrı türler halinde alındığı gibi, hem sinonim olmalı veya muhtemelen sinonim notuyla verilmiş hem de sinonim olarak alınmışlar. Benzerlik ne kadar, kaç uzman kabul ediyor; bilemiyorum. Ancak burada takip ettiğimiz liste, Orthoptera uzmanı Mustafa Ünal hocanın hazırladığı liste (http://www.orthoptera-tr.org/index.php/check-list-of-the-turkish-orthoptera) ve Hasan hocaların makalelerinden oluşturulmuştur. Verdiğim adrese şimdi bir daha baktım. Ayrı türler halinde. Senin verdiğin adresler ise zaman zaman benim de baktığım siteler. Muhtemelen ihtilaflı konular. Bazen aynı durum, bizim mammaloji alanında ve diğerlerinde de oluyor. Benim tür dediğime bir başkası, alttür veya tam tersi diyebiliyor. Sonuçta iş uzman görüşüne kalıyor. Şahsen; konularına hakim bu iki meslektaşımın görüşlerine itibar ederim. Yabancı siteleri şimdilik bir kenara bırakıyorum.
   Sistematiğin babası Carl von Linnaeus (doğruluk oranı % 100) dışında, çok sayıda tür tanımlayan en meşhur sistematikçilerin bile (bugünkü bilgilere göre) doğruluk payı % 70-80′i geçmiyor. Çoğu otör, kendi tanımladığı türlerde sinonimliğe düşmüştür.
   Selamlarımla iyi geceler dilerim.
   GD Star Rating
   loading...
 5. Hasan Sevgili avatarı

  Hasan Sevgili
  Nis 09, 2013 (20:56)

  Saga natoliae erkeği olmalı
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...