renkotu ve yeni aile

Foto Galeri / Bitkiler / Otsu

3.8
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

APG III sistemi, yani kapalı tohumlular filogeni sistemi III, şimdiden (4. çıkınca) eskidi ama TBL'de ve yeni yazılan Resimli Türkiye Florası'ndaki sistem bu. Sitemizde de onu takip ediyoruz. Buna göre (yanlış saymadıysam) 168 bitki ailesi (familyası) var (kibritotları, eğreltiler, atkuyrukları ve tohumlular). İki hafta öncesinde 138 aileden birer tane olsun türü fotoğraflamıştım. Samsun'dan (1), hatta yolda uğradığım Sultan Sazlığı'ndan (1), Kastamonu'ya (1), Karabük'e (1) doğru giderken 4 tane daha yenisini ekledim. Böylece 10-12 günlük gezide 4 yeni aile ile sayı 142 oldu. Geriye kalanlardan 16 tohumlu ve 10 tane de kibritotu+eğrelti ailesi kaldı. 

Geziye açık daveti forumdan yayınlamıştım. En az 10 tane endemik bitki; Samsun'da ilk kez görüntülenen Kap Kumrusu, Türkiye'de görmediğim tek (10. tür) baykuş türü olan Paçalı Baykuş; tek karede 80den fazla kara akbaba ve diğerleri... Keşke gelseydik diyenlere; bayramın devamındaki günlerde kısmetse Doğu Karadeniz'deyim. Davet hala geçerli.

Fotoğrafla ne alakası var bunların derseniz; fotoğraftaki renkotu da uzun süredir aradığım ailesinin (Datiscaceae) tek türüydü. Hasan Bey, bunu aradığımı bilmeden; Araç ilçesi civarından ormandan geçen asfalt yolda sigara molası sırasında göstermişti.

Gezi boyunca yakından ilgilenen, yardımlarını ve arkadaşlıklarını esirgemeyen Küre Dağları M.P. şeflerinden Orm. Müh. Hasan YAŞAYACAK, Doç.Dr. Kiraz ERCİYAS YAVUZ, Öğr. Nizamettin YAVUZ, Cemal ÖZSEMİR ve ailesi, Prof.Dr. Haluk KEFELİOĞLU (Ordu Üniv. kurucu rektörü), Yard.Doç.Dr. Kerim GÜNEY ve Kastamonu Üniversitesi'ndeki diğer arkadaşlar, Niyazi TOSUN, Orm.Müh. İsmail SEVİMLER (Karabük M.P. şefi) ve aynı daireden şoför Bahtiyar ve Ersin ile orman muh. memuru Hüseyin; Yard.Doç.Dr. Nuri Kaan Özkazanç (Bartın Orm. Fak.); Bolu'da beraber arazi yaptığımız Prof.Dr. Mustafa SÖZEN; Samsun'a kadar bana eşlik eden ve Triglochin palustris'i (Juncaginaceae ailesinin arşivimdeki ilk türü) bulmadaki katkısı için eşim Prof.Dr. Ayşegül KARATAŞ'a çok teşekkür ederim.

Türü tanımla

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...