şah kavgalaz

Foto Galeri / Bitkiler / Otsu

32
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Türkiye florasında Türkiye'de varlığı şüpheli tür listesinde yer alan bu tür, 2010 yılında yaptığımız bir araştırma sırasında keşfedilerek bir makale ile varlığı kesinleştirilmiştir. http://www.biodicon.com/makale/7.20.pdf

regia, regis, regnum=kral anlamına gelmektedir.

3. foto diğerlerinden 1. ay önce çekildiğinden henüz çiçekleri açmamış durumda.

Hikayesi: Mardin Dargeçit arasında İzbırak köyü civarlarında, Hasankeyf'e akşam dönüş yolunda idik. Arkadaşım Bilal arabada kendinden geçmiş bir şekilde uykuya dalmış ve  ben de tam ona eşlik edeyim derken tam o anda yanından hızla geçtiğimiz bu tür gözüme şiddetli bir şekilde çarptı. Şoföre dur, dur, dur, dur diyerek Centaurea kurdica bu diye bağırdım Bilal'e. Bitkinin yanına gidip fotolar çekip, örnek aldıktan sonra aslında ne olduğunu Ankara'ya dönünce anladık. Bu C. kurdica değildi. Sonra Mecit hocam C. cynarocephala olabileceğini söyledi. Fakat bu türler üzerinde araştırma yapan Faik hoca bunun C. cynarocephala olmadığını söyledi. Ben de florada cynarocephala altında yazılan C. regia ile ilgili notu okudum ve kayıt yerinin bizim lokasyona yakın olduğunu gördük. Değişik herbaryum sitelerine girerek bunun C. regia subsp. regia olduğunu gördük. Daha sonra çiçekli halini görebilmek için bir ay sonra tekrar aynı yere gittim ve yeni örnekler ve tohumlar topladım. Geriye, İran'da 1 kayıttan ve Irak'ta 3 kayıttan bilinen ama ülkemizdeki varlığı şüpheli olan bu bitkiyi, şüpheliler listesinden çıkartmaya gelmişti. Centaurea regia subsp. regia (Subgen. Cynaroides) taksonu Handel-Mazetti tarafından, Diyarbakır - Cizre arasından not edilmiş, fakat toplanmamış. Bu nedenle Wagenitz, bu taksonu Türkiye florasında şüpheli kayıt başlığı altında belirtmiş. Ama artık şüphe yok. Endemik olmasa da korunması gereken hatta peyzaj bitkisi olarak kullanılabilecek bir bitki bence.

Türü tanımla

7 Yorum → “şah kavgalaz”

 1. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Ara 09, 2013 (16:47)

  Emeklerine, görüp te ayırt eden gözlerine sağlık hocam.
  GD Star Rating
  loading...
 2. Gutesmienchen avatarı

  Gutesmienchen
  Ara 10, 2013 (18:03)

  Özellikle sunuma eklediginiz bilgiler ile degeri bir kat daha artan bir tespit olmus,emekleriniz icin sonsuz tesekkürler….
  GD Star Rating
  loading...
 3. Mehmet HANAY avatarı

  Mehmet HANAY
  Ara 10, 2013 (23:41)

  bakmakla görmek arasındaki fark seninle benim aramadaki farka eşit hocam sağolasın :) dağlar kadar yani :) ellerine gözlerine sağlık
  GD Star Rating
  loading...
 4. İlker KURŞUN avatarı

  İlker KURŞUN
  Ara 11, 2013 (02:14)

  emeğinize sağlık, selamlar
  GD Star Rating
  loading...
 5. eke1 avatarı

  eke1
  Ara 11, 2013 (10:46)

  Hikayeyi nasıl bir heyecanla okudum,anlatamam .

  Tecrübenin,bilginin değerini zihnimize perçinleyen bir kayıt.Dikkatin,özenin,kontrol edilebilir heves ve heyecanın,azmin önemini,bakmakla görmek arasındaki farkı vurgulayan bir kayıt.

  Aynı yoldan,aynı anda ben geçsem,trene bakar gibi sadece kuşlara bakar,tükenmiş sanılan bu nadideyi,gözüme girse ezer geçerdim.Ne mutlu ki size denk gelmiş.

  Akşamdan beri düşünüyorum ; Ülkemde bu otsu bitkiyi kaç kişi tanır.Tanıyanların kaçı,hayali bir türün peşine düşer ve bunlardan kaçının yolu,en,boy,yükseklik,uzay/zaman denkleminde,büyük patlama misali,aynı koordinatta kesişir.Bir kum dolusu plajda,çakır gözlü bir zerreciği aramak,kaşıkçı elmasını bulmak gibi bir şey bu.

  Bu müstesna keşif umudumu bir kat daha artırdı.Belli ki,ülkemin her yerinde,bize ait doğal güzelliklerle ilgilenen,araştıran,kaşif ruhlu,cengaver,arı gibi çalışan,görünmeyen kahramanlar var.

  Doğalhayat’ın ödevi,yurdun dört bir yanından gelen bu bal damlalarını derlemek,muazzam bir petek yapmak ve torunlarımıza bırakmak.

  Bunu birlikte başaracağımızdan o kadar eminim ki.Yeter ki,el ele verelim,yeter ki,dağarcığımızdaki bilgileri,çıkınımızdaki belgeleri bu güzel ortamda paylaşmaya,artarak devam edelim.

  Sevgili İlker,
  Senin Şahsında,bu güzel armağanı bize kazandıran ekibi,emeği geçen herkesi tebrik ediyor,gönülden kutluyorum.

  Saygı ve sevgi ile.

  GD Star Rating
  loading...
  • Serdar Aslan avatarı

   Serdar Aslan
   Ara 11, 2013 (16:34)

   çok teşekkürler. bizim için de, en az yeni tür bulmak kadar önemli bir kaydı teyit etmiş olmak heyecan verici. Bu bitki endemik olmasa da (İran da bir kayıttan, Irak’tan 3 kayıttan biliniyor) sonuçta ülkemiz biyoçeşitliliğinin bir parçası ve bu eksik parçayı bulmaktan dolayı da mutluyuz. Küresel ölçekte korunması öncelikli olabilecek bir tür. Hatta bizim bu bulgumuzdan sonra, İran’dan bir 3. yeni alttürü yayınlandı. Ülkemiz florasında bunun gibi endemik olmayan ama nadir ve varlığı ülkemizde şüpheli çok kayıt var. Bizim gibi zaman zaman hocalarımız onları keşfediyor. Hatta Türkiye Bitkileri Kırmızı Listesinde yer alan EX (nesli tükenmiş) kategorisindeki 14 bitkinin şimdiye kadar 10 tanesi yeniden keşfedildi. Nesli tükendiği zannedilmişti. Bu da alan çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Darısı kalan 4 türün başına. Yeni tür bulmak kadar kaybolan veya hakkında bir daha haber alınamayan bitkileri yeniden keşfetmek de önemli.
   GD Star Rating
   loading...
 6. Erdoğan Daşdemir avatarı

  Erdoğan Daşdemir
  Ara 11, 2013 (16:41)

  Emeğinize Sağlık
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...