Sondan bir önce: Karaboğazlı Dağbülbül ...

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

3.8
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Prunella atrogularis - Karaboğazlı Dağbülbülü
KAZAKİSTAN: Tanrı Dağları, Ili Alatau "Aladağ" Milli Parkı; 09.06.2014
Prunella hem bitki hem de hayvan cinsi adıdır. ICZN der ki "hayvanlar aleminde iki farklı cinse aynı ad verilmez; verilirse homonimlik (adaşlık) ortaya çıkar ve sonradan bu adı alanın adı değiştirilir". Ancak buradaki durum homonimlik sayılmaz. Zira biri bitki bir hayvandır. Yakın zamana kadar ülkemizde 4 türü bulunan Prunella cinsinin 5. türü geçtiğimiz sonbaharda Kızılırmak Deltası (Samsun)'nda Türkiye'de ilk kayıt olarak tespit edildi. İşte o beşinci bu fotoğraftaki tür olan Karaboğazlı'dır. Geçtiğimiz Haziran'da Sercan Bilgin ile Tanrı Dağları'nda gördüğümüzde, Türkiye listesinde de olsa diye iç geçirmiştim. Dileğim fazla geçmeden kabul oldu.

Neden sondan bir önce derseniz, Tabiatdostu'nun büyük keşfi Kuyruksuz Kartal'dan bir önce Türkiye listesine eklenen tür olmasından dolayı öyle dedim. Bu vesile ile Fikret Beyi ve buradaki türü keşfeden başta Arzu hoca olmak üzere Samsun ekibinden arkadaşlarımı tekrar tebrik ederim.

Türü tanımla

5 Yorum → “Sondan bir önce: Karaboğazlı Dağbülbülü”

 1. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  May 06, 2015 (22:40)

  Çok teşekkürler Ahmet hocam ben işimi yapıyorum kısmet rastgeldi gönül dahada fazlasını ister onlar bizden daha kalabalıklar renk renk ler çeşit çeşitler huyları tavırları davranışları farklı bunlar beni cezb eden onlara daha çok yaklaştıran.,kuyruksuz mu cambaz mı arada kaldım ;) saygılarımla hocam nefis tür ve fotoğrafı…selamlarımla.
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   May 06, 2015 (22:52)

   Çok teşekkürler Fikret bey. Ad konusuna takılmayın. Önceki gün yazdığım gibi üçü de deniyor. Latincesi e+caudatus = kuyruksuz anlamında. Kısakuyruklu veya havada taklalar atmasından cambaz da deniyor. Tekrar tebrikler. Selamlar.
   GD Star Rating
   loading...
 2. M.Coşkun SANCAR avatarı

  M.Coşkun SANCAR
  May 06, 2015 (22:55)

  Ellerinize sağlık Ahmet hocam, bu gidişle 500 ü bulmamız fazla uzun sürmeyecek :) selamlar
  GD Star Rating
  loading...
 3. Murat Demirtaş avatarı

  Murat Demirtaş
  May 06, 2015 (23:41)

  Her zaman ki gibi hocalığınıı konuşturmuşsun… seni dinlemek ve yaptıklarını izlemek zevk veriyor…ellerine sağlık hocaların hocası.
  GD Star Rating
  loading...
 4. ufuk karaca avatarı

  ufuk karaca
  May 08, 2015 (10:20)

  Ellerinize ,emeklerinize sağlık Ahmet Hocam,
  yağmur da çiseliyormuş galiba :)
  selamlar..
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...