Türk Zambağı

Foto Galeri / Bitkiler / Otsu

27
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Adına "Türk Zambağı", "İstanbul Zambağı", "Sultan Zambağı" denen ve en güzel çiçeklerimizden biri olan bu zambak, ingilizcede de benzer şekilde "Turk's Cap Lily"; yani Türk Sarığı Zambağı geçiyor. Bilimsel adındaki "martagon" kelimesi de aynı şekilde padişahların, vezirlerin giydiği "sarık" anlamında. Bunu "türban" diye tercüme edenler varsa da buradaki anlamı başlığın etrafına sarılan bezden geliyor.

Boyu 1 ila 2 m arasında değişiyor. Bir bitkide 50'ye yakın çiçek olabiliyor (ancak bizimki mevsimin sonu olduğundan 3 çiçekliydi). Lanseolat yapraklı olup; dairesel dizilişleriyle Türkiye'deki diğer zambaklardan hemen ayrılıyor. Çok yıllık olan L. martagon, Palearktik Bölge'de iki varyete halinde dağılım gösteriyor: (a) var. martagon L., 1753 (Portekiz'den Moğolistan'a), (b) pilosiusculum Freyn, 1890 (Rusya'nın Lena Bölgesi'nden Urallar'dan Sibirya'ya kadar olan kesimi ile Kazakistan, Moğolistan ve  Sincan-Uygur Ülkesi'nde kadar). Ülkemizde ise Batı Karadeniz Bölgesi'nde denizden 800 m'ye kadar olan yaprakdöken ormanlar ve gölgeli kıyılarda yetişir. Belgrad Ormanı (İstanbul) ve İğneada (Kırklareli)'dan da kayıtları vardır. Haziran-Temmuz aylarında çiçeklenir.

Bu güzel zambağı, tam bir yıl iki gün önce çektim. Bugüne kısmetmiş. Arazi arkadaşım Hasan YAŞAYACAK'a çok teşekkür ederim.

 

Türü tanımla

4 Yorum → “Türk Zambağı”

 1. Özlem Yıldız avatarı

  Özlem Yıldız
  Tem 30, 2019 (13:50)

  Nefistir hocam. Elinize ,gözünüze sağlık
  GD Star Rating
  loading...
 2. Mehmet Çelik avatarı

  Mehmet Çelik
  Tem 31, 2019 (03:16)

  Adının asaleti güzelliğine vurmuş.
  Eline sağlık hocam..
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Tem 31, 2019 (04:04)

   Bu mevsimin son çiçeğiydi (en azından bulabildiklerimizden). Hasan Bey sağ olsun, sayesinde kolayca buldum. İnşallah seneye birlikte daha erken gidip güzel bir arazi yaparız. Çok teşekkürler Mehmet Bey. İyi geceler.
   GD Star Rating
   loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...