Uzak Diyarlardan

Foto Galeri / Hayvanlar / Kuşlar

13.2
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

2012 yılı başlarıydı, İzlanda hayallerini gerçeğe dönüştürme planlarımız. Sevgili dostlarım İ.M.Ali Öktem ve Mustafa Sözen ile yaptığımız planlar, fakülte ve diğer resmi işler nedeniyle 2013'e kalmıştı. Aradan bir yıl geçti 2013 Mayıs sonunda gideceğiz derken, yine toplantılar ve diğer işler planı ve moralimi altüst etti. Bu yıl da yattı derken, Mayısın son günleri ünlü kuş rehberi Soner Bekir aradı: "Ahmet ağabey, ne oldu İzlanda planların?" deyip, "ben de istiyorum gitmeyi, ne dersin?" der demez, bir ekip arkadaşı bulmanın sevinciyle durur muyum. Dört köşe oldum. Soner'in Facebook'a attığı ilan bir kaç dakika içinde cevap Timur Çağlar'dan geldi. ve 13/14 Haziran gece yarısından sonra İzlanda'daydık. O gece ve 21/22 Haziran gece dışında 2-3 saatlik bir alaca karanlık (bizdeki akşam üzeri gibi) geceden başka, 22 saate varan güneş ile 24 saat çekim yapmak mümkündü.

Bu fotoğrafı çektiğim Myvatn Gölü kıyısındaki ezilmiş bir bira kutusu dışında 10 gün boyunca izmarit dahil çöp görmedik. Ambülans sesi, kaza, kavga, vurma, kırma; hatta havaalanındaki birkaç polis ve Timura hız cezası yazan dışında polis bile görmedik. Bizdeki gibi belediyelerin çöp döktüğü alanlar, lağım akıttığı sahiller; bir metre bile olsa bozulmuş (taş ocağına çevrilmiş, hafriyat dökülmüş vs) alan yoktu. Ülkenin her yeri manzara harikasıydı. Gayzerler, buzul gölleri, Mavi Lagün, kuş dolu kıyılar, lacivert çiçekleri ile adeta her yeri kaplamış acı baklalar, adalar, fiyortlar; hülasa 22/23 Haziran gecesine kadar süren, 10 günlük ve 2800 km kadar süren macera dolu bir gezi.

Pony (oyuncağı) ile zar zor razı ettiğim kızım ile oğlum ve eşime; yolculuk öncesi misafirperverlikleri ile sevgili dostum Mehmet Hanay ve değerli eşi Seda'ya; eski öğrencilerimden Dr. Ferhat Toprak ve eşi Nesrin'e; arazi provalarını yaptığımız Bedri Kalemci ile taze ve  genç emeklimiz Hüsmenaga Süleyman'a; ekipman desteği ile Mustafa Sözen'e; Hafnir yakınında tanıştığımız ve bazı türlerin yerini nezaketle ve detayla tarif eden Portekizci kuşçu Dr. Dinis Cortes'e; evinde bizi ağırlayıp, değerli katkılar yapan İzlanda'nın en meşhur kuşçusu Yann Kolbeinsson'a ve tabiki harika gezinin huzurla geçmesindeki katkılarıyla değerli arkadaşlarım Timur ve Soner'e çok çok teşekkür ederim.

Türü tanımla

17 Yorum → “Uzak Diyarlardan”

 1. Adem Yağız avatarı

  Adem Yağız
  Haz 27, 2013 (20:47)

  Ahmet hocam kendimi oradaymış gibi hissettim.. Fotoğraf çok güzel elinize sağlık.. selam ve saygılar.
  GD Star Rating
  loading...
 2. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Haz 27, 2013 (21:23)

  harika bir anı çok güzel tespitler ve nefis bir fotoğraf.neden oralardan örnek almayız ki.?emeklerinize sağlık Ahmet hocam.saygılarımla.selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
  • Fikret KARACAN avatarı

   Fikret KARACAN
   Haz 27, 2013 (22:24)

   ender olduğu için ve hikayesini okuduğum için büyütmeden yazmıştım ama fotoğrafı şahane olmuş hocam.tekrar teşekkürler…
   GD Star Rating
   loading...
   • Ahmet Karataş avatarı

    Ahmet Karataş
    Haz 28, 2013 (23:05)

    Ben de Fikret bey 1 puandan yukarı nasıl çıktı demiştim:))
    Çok teşekkürler Fikret bey.
    Neden sorusunun cevabı uzun olabilir. Kendi lügatım ile “medeniyet” diye cevap verebilirim. Arapçada medine= şehir, medeniyet= şehirlilik, malumunuz. Ancak köyden indim şehre, biraz param var; bir araba, bir daire almayla olunmadığı gibi köye varıp da cicili ayakkabılar, elbiselerle olunmuyor. Ortamı uygun yaşamak lazım. Galiba eksiğimiz bu noktada.
    GD Star Rating
    loading...
 3. Mehmet Ünlü avatarı

  Mehmet Ünlü
  Haz 27, 2013 (21:57)

  “Ah hocam ah.” Bu kadar yorum aslında herşeyi anlatıyor. :) Elinize sağlık. Görmüş gezmiş gibi oldum sayılır. :) Selamlar
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Haz 28, 2013 (23:02)

   Çok teşekkürler Mehmet öğretmenim. Yorumla fotoğrafla olacak gibi değil. Gerçeğini görmek bambaşka. İnşallah sana da kısmet olur.
   Önceki gün telefon için kusura bakma. Evrak yazıyorduk. Sonrasında görüşemedik.
   Selamlarımla iyi akşamlar dilerim.
   GD Star Rating
   loading...
 4. Mutlu Salman avatarı

  Mutlu Salman
  Haz 27, 2013 (22:23)

  Martı gözlemlerimde dikkatlice bakındığım, acaba denk gelir mi diye kendi kendime sorduğum bir tür. Böyle üreme formundaki renkleriyle görmek her kuşçuya nasip olmaz diye düşünüyorum. Elinize sağlık.
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Haz 28, 2013 (23:01)

   Çok teşekkürler Mutlu. Yıllarca ben de bakındım, özellikle İğneada taraflarında. Lakin bir türlü denk gelmedi. Gelse de ancak kış formunu bekliyorum.
   Çok özel ve güzel bir tür. Darısı başına.
   GD Star Rating
   loading...
 5. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Haz 28, 2013 (01:35)

  Hocam enfes bir türle hoş gelmişsiniz diyeyim, bir solukta okudum yazınızı notlarınızı, çok güzel ve bereketli bir gezi olmuş, sevindim sizin adınıza. Umarım bir gün ben de gidip görürüm bahsettiğiniz yerleri, emeklerinize ellerinize sağlık Ahmet hocam..
  Selam ve saygılarımla..
  GD Star Rating
  loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Haz 28, 2013 (22:59)

   Çok teşekkür ederim Bedri Bey.
   Üç saat önce bitti mezuniyet töreni. Bütün hafta mezun olacak öğrencilerin evrakları, diğer evrak ve toplantılar ile çok yoğun geçince, ancak 3. gün kartları aktarıp, bir tane ekleyebildim. İnşallah sonraki günlerde seriye devam ederiz. Selamlarımla iyi akşamlar dilerim.
   GD Star Rating
   loading...
 6. HuSMeNaGa avatarı

  HuSMeNaGa
  Haz 28, 2013 (22:11)

  Gözlem notunu dikkatle okudum, İzlanda’ya yerleşme ihtimalinden korktum hocam :)
  Hepsi var da, notta bir eksik var, onu görmedim, bunu görmedim, şunu duymadım demişsin ya, benim için eksik olan bir şey var, onu da duymamış ve duyamamış olacağından, hepsine bedel o şey için gene ülkem diyorum :) ))

  Fotoğraf için hayran hayran baktıktan sonra diyecek bir şey bulamıyorum.
  Bu güzel fotoğrafın altında adımın geçmesi ise bizim için gerçekten ancak keyif olmuştur, o senin nezaketin Ahmet hocam.. Orada sigara işini nasıl hallettin ama onu da merak etmeden duramıyorum :) )))

  Çok selam ile ellerine sağlık hocam.
  Allah seni başımızdan eksik etmesin.

  GD Star Rating
  loading...
  • Mehmet HANAY avatarı

   Mehmet HANAY
   Haz 28, 2013 (22:13)

   geriye 120 paketle dönerek sigara işini halletmiş gibi :)
   GD Star Rating
   loading...
   • HuSMeNaGa avatarı

    HuSMeNaGa
    Haz 28, 2013 (22:18)

    Etrafta bi tek izmarit yoktu yazmış ya :)
    O zaman 120 paketin izmariti ile döndü demektir :)
    GD Star Rating
    loading...
    • Ahmet Karataş avatarı

     Ahmet Karataş
     Haz 28, 2013 (22:55)

     @hanay, Allah islah eylesin:) 120 paketi alı buraya getirdim. Henüz 10 kadarı dışında içmedim. Orada, çöp kapı bulduysam attım. Bulmadıysam, söndürüp cebimde dahi sakladım. Burada da kolay kolay yere atmam. Medeniyetin gözünü seveyim.
     GD Star Rating
     loading...
  • Ahmet Karataş avatarı

   Ahmet Karataş
   Haz 28, 2013 (22:57)

   @HuSMeNaGa‘m eksiği de o idi. Ben de çok aradım, lakin duyamadım. İnşallah vardır da ben rastlamamışımdır.Yoksa 1627′de Murat Reis gidip 20 küsür gün adayı işgal edip, vergiye bağladı günlerden ekilmiş tohumu:)
   Güzel mesajın için çok teşekkürler. Selamlar.
   GD Star Rating
   loading...
 7. topcu78 avatarı

  topcu78
  Haz 29, 2013 (14:34)

  Emeklerinize sağlık fotoğrafın serüveni çok etkileyici ve dostluğun önemi fotoğrafda.Selamlar
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...