yeni aile: DROSERACEAE

Foto Galeri / Bitkiler / Otsu

32.2
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

18 Ağustos yola çıktım. Akşamına Tamzara (Şebinkarahisar)'daydım. Sercan Bölük ile buluştuk. Ertesi gün Balaban Dağları'nda Eğribel Geçidi ve batısındaki yaylalar ile Tamdere'deydik. İkindi sonrası ve ertesi gün Kümbet ve sis ile buluştum. Bayram günleri köydeysem de 3. gün Cafer ile denizi ve deniz türlerini bulduk. Bayramın son günü öğleden sonra da yine Cafer ve komşumuz İsmail Gürel ile Bektaş Yaylası'na (2000 m) kadar vardık. Pazar sabaha karşı Trabzon'a vardım. Sabah Serdar Aslan ve Ali Şeker ile buluştuk. Doğru benim için büyük hedef Böcekkapan aramaya. Akşam üzeri Mustafa Keskin (trifolium) hocanın da yardımları ile hedefe ulaştık. Sonraki gün (Pazartesi) Rize Limanında Birol Hatinoğlu ile buluşup Küçük Mukallit aradık. Az çok gördük de. Öğleden sonra Fırtına Vadisi'nde Ayder, Aşağı ve Yukarı Kavron yaylalarındaydık Ali Şeker ile. Sonraki günlerde tek geziysem de Veysel, Kemal ve Hakan Kahraman ile de görüştüm. Tabiki müdürüm Murat Genç'i Çaykur fabrikasındaki makamındaki ziyaretimi ihmal etmedim. Ziganadan Şiran (Gümüşhane)'a; Çamoluk (Giresun), Tödürge (Sivas) ve derken gece Develi (Kayseri)'ye ulaştım. İki gün Sultan Sazlığı'nın Soysallı kesiminde ve yarı gün de Ovaçiftlik tarafındaydım. Nihayet dün akşam eve ulaştım. Gezinin sonunda

Listemde biri Kibritolarından, üçü çiçeklilerden ve üçü eğreltilerden 7 yeni aile (Zosteraceae, Droseraceae, Ruppiaceae/Cymodocaceae, Lycopodiaceae, Onocleceae, Blechnaceae, Thelypteridaceae ile geçen Kasımda bulup onay almayan Osmondaceae de dahil edilirse 8 aile) eklendi. Onlarca yeni tür, bir çok endemik tür; balıklar, denizanaları, böcekler vs derken bir çok grubu da görüntüledim. Lojistik destek için aileme, yukarı adları geçen herkese ve Taner Şeramet ile Goruk Metin Pansiyon (Kümbet) ve Ali Orhan (Develi Belediyesi)'a çok çok teşekkür ederim.

Türü tanımla

3 Yorum → “yeni aile: DROSERACEAE”

 1. Barış Çerçi avatarı

  Barış Çerçi
  Eyl 05, 2018 (09:02)

  Ellerinize sağlık Ahmet hocam, çok güzel ve verimli bir gezi olmuş. Bizde bu bitkinin tropik türlerinden vardı, babam bunları büyütmeyi seviyor. Türkiye’nin doğasında da olduğunu yeni öğrenmiştim, şimdi sitemizin arşivinde görmek güzel oldu. :)
  GD Star Rating
  loading...
 2. Hasan YAŞAYACAK avatarı

  Hasan YAŞAYACAK
  Eyl 05, 2018 (16:11)

  darısı başıma..tebrikler..
  GD Star Rating
  loading...
 3. Ali Şeker avatarı

  Ali Şeker
  Eyl 06, 2018 (19:26)

  Nefis tespit olmuş Hocam ellerine sağlık….
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...