Yer Yediuyuru

Foto Galeri / Hayvanlar / Memeliler

44.1
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

Yer yediuyuru dünyamızdan yok olmak üzere olan en nadir memeli türlerinden. Ve yaşam alanları giderek daraldığından son çalışmalarımızda sadece bir kaç lokasyonda kaldığını tespit ettik. Maalesef eski lokaliteler teker teker yok ediliyor. En son Enez deki alan dozerle temizlenmişti. Bulgaristan da yıllardır rastlanmıyor. Tüm doğal yaşam alanları yok edilmiş. Kala kala Edirne nin bir kaç uygun habitatında kaldılar.

Yaban Hayatı Araştırma Derneği olarak yürüttüğümüz "Yer Yediuyuru Yok Olmasın" projemizde elde ettiğimiz yer yediuyuru fotokapan fotoğrafları ile yarışmaya katıldık. Dünyada ilk kez fotokapan ile yer yediuyuru fotoğraflanması ve doğada ilk kez fotoğraflanan tür olması sebebiyle jüri nin takdirini kazanan Yaban Hayatı Araştırma Derneği başkanı Halim Diker in fotoğrafı "yeni keşifler" ve "tüm Kategoriler" de birinci seçilerek büyük ödülün sahibi oldu.

www.discoverwildlife.com/gallery/bbc-wildlife-camera-trap-photo-year-2013-winners

"Yer Yediuyuru Yok Olmasın" projemiz 2012 yılında WWF-Türkiye - "Türkiye nin Canı Hibe Programı" tarafından desteklendi. 2013-2014 döneminde GEF/SGP ve Edirne Valiliği nin desteği ile projemizi sürdürmekteyiz. Dünya da nesli yok olmak üzere olan ve Edirne nin sadece bir kaç küçük alanında çok küçük popülasyonlar halinde yaşayan yer yediuyurları eğer gerekli önlemler alınmaz ise dünyadan yok olacaklar. Dünya daki en hassas türlerden biri olan yer yediuyurunun neslini ve habitatlarını yok olmaktan kurtarmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu dönem sağlıklı bir kaç popülasyonu kurtarabilmek için dernek adına arazi alımları gerçekleştirerek habitat onarımına girişeceğiz. Bu arazilerin satın alınması dernek bütçesinden karşılanacak. Sizlerin de bu girişimimizde destek olmanızı bekliyoruz. Derneğimize üye olarak ya da yapacağınız bağışlarla bize destek olabilirsiniz.

Projemize bugüne dek destek olan;

WWF-Türkiye, Edirne Valiliği, GEF/SGP başta olmak üzere, Yönetim kurulu üyelerimiz, Özmen Yeltekin, Doruk Kirezci ye, Maddi, manevi destekleriyle üyelerimiz Ömer Furtun Bey ve Seyhan Yürek Hanımefendi ye, Prof Dr Mustafa Sözen'e, derneğimize üye olarak ve bağışta bulunarak destek olan tüm üyelerimize en içten teşekkürlerimizle...

Halim Diker & Ebru Diker

www.yabanhayat.org.tr/

https://www.facebook.com/YabanHayatiArastirmaDernegiEdirne

Türü tanımla

16 Yorum → “Yer Yediuyuru”

 1. Mehmet HANAY avatarı

  Mehmet HANAY
  Kas 27, 2013 (01:34)

  hak edilmiş başarınızı gönülden kutlarım hocam.dileğimiz ülkemizin canlıları sizler gibi hakettikleri şekilde dünya genelinde tanıtmak …ellerinize emeklerinize sağlık hocam…
  GD Star Rating
  loading...
 2. Mehmet Çelik avatarı

  Mehmet Çelik
  Kas 27, 2013 (01:50)

  Gönülden kutluyorum. Selamlar..
  GD Star Rating
  loading...
 3. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Kas 27, 2013 (08:39)

  Zor türün güzel karesi. tebrikler hocam.
  GD Star Rating
  loading...
 4. Tamer Yılmaz avatarı

  Tamer Yılmaz
  Kas 27, 2013 (14:36)

  Halim Bey başarınızı yürekten kutluyorum. Daha nice başarılara da imza atacağınız inancıyla, selamlar,saygılar…..
  GD Star Rating
  loading...
 5. oktayk avatarı

  oktayk
  Kas 27, 2013 (16:06)

  Halim Bey,bizleri gururlandıran başarınızı yürekten kutluyorum…
  Selam ve sevgilerimle…
  GD Star Rating
  loading...
 6. Bedri Kalemci avatarı

  Bedri Kalemci
  Kas 28, 2013 (01:44)

  Hocam harika çalışmalar bunlar, emeklerinize sağlık. İçten tebrikler..
  Nice başarılar.. Selamlar saygılar..
  GD Star Rating
  loading...
 7. Adem Yağız avatarı

  Adem Yağız
  Kas 29, 2013 (00:02)

  Tebrik ederim, selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
 8. Mustafa SÖZEN avatarı

  Mustafa SÖZEN
  Kas 29, 2013 (09:05)

  Halim seni ve Ebru’yu bu güzel çalışmanızdan dolayı ve bu inanılmaz fotoğraftan dolayı gönülden kutlarım. Bu fotoğrafı Milli Parkların yarışmasına gönderseniz muhtemelen her hangi bir dereceye girmez, türün nadirliğinin farkına bile varılmadığı için fotoğraf arşive alınmadan size aide edilirdi diye düşündüm birden. Selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
  • Halim Diker avatarı

   Halim Diker
   Kas 29, 2013 (10:18)

   Çok teşekkür ederiz Mustafa Hoca’m. Nedense kemirgenler söz konusu olduğunda insanlarda bir umursamazlık hasıl oluyor. Yok olsa ne olur yok olmasa ne olur tavrı hakim. Yaptığımız sunumlarda yereldeki insanlar dahi bir çok okumuş kesimden daha duyarlıydı. Bizdeki yarışma malum… Bir kemirgen fotoğrafı bizde ödül alamaz. Herkeste bir ıyy! nidası yükselir. Gerçi bugüne dek ne fotoğraflar gönderdik… En başta fotokapan fotoğraflarını jürimiz kabul etmiyor. BBC Wildlife ın fotoğraf yarışmasında ise Steve Winter fotokapanla çektiği 4 kar leoparı fotoğrafıyla ödülleri süpürmüştü. Herhalde bizimkiler o yarışmadan daha prestijli görüyor olmalılar kendilerini. Saygı ve selamlarımızla….
   GD Star Rating
   loading...
 9. Sezai Göksu avatarı

  Sezai Göksu
  Kas 29, 2013 (12:07)

  Bu müthiş başarınızdan ötürü sizleri kutluyorum hocam, emeklerinize sağlık…selamlarımla…
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...