zeytune

Foto Galeri / Hayvanlar / Kelebekler

6.6
GD Star Rating
loading...

Oylama yapabilmek için giriş yapmalısınız...

İyi seyirler...

Türü tanımla

5 Yorum → “zeytune”

 1. İlker KURŞUN avatarı

  İlker KURŞUN
  Ara 10, 2013 (10:04)

  Doğrusu, doğruyu bulmak adına bugünlerde sitede tatlı ve küçük bir tartışma konusu olan serratulae nin kanat altı fotoğrafı ile hızır gibi yetiştiniz Mustafa Hocam :) Öncelikle teşekkür ediyorum. Ülkemizde tespiti yapılmış 12 farklı Pyrgus türü olduğunu biliyoruz. Fotoğrafı çektiğiniz Bursa ilinde P. alveus, P. aladaghensis, P. bolkariensis, P. jupei, P melotis zaten bulunmuyor. Bursa ilinde zaten olmayan P. cirsii ‘ nin yıllar öncesine ait kayıtları var ama son dönemde ülkemizin hiçbir yerinde maalesef fotoğraflanmamış. Yine Bursa ve Kırklareli kaydı olan P. carthami de aynı şekilde son yıllarda maalesef rastlanamayan adı üzerine nadir bir tür. (Keşke çektiğimiz fotoğraflardan en az bir tanesi carthami çıksa) :) Kendi adıma 3 yıldır bu nadire rastlayabilmek umuduyla dağ-taş geziyorum ama nafile :(
  Dolayısıyla geriye kaldı P. sidae, P. malvea, P. cinarae, P. armoricanus ve P. sarratulae yukarıdaki kanat altı fotoğrafa baktığımızda sıra ile yazdığım kalan beş türden ilk ikisini tereddütsüz üçüncüyü ise küçük bir inceleme ile eleyebiliriz. ;)
  Şimdi artık elimizde armoricanus ile sarratulae var. Pekii fotoğraf hangisine ait. Orta hat bandındaki iki beneğe baktığımızda ve bu iki beneğin hemen altındaki iki küçük benekçik ile arkasındaki beneğe baktığımızda bu fotoğrafın sarratulae olma ihtimali çok ama çookkkk yükseliyor. Bir de kanat alt yüzündeki ince beyaz kenar şeridi görüldümüydü ;) artık bayrağımızı diktik demektir. :)
  Tekrar çok teşekkürler ve selamlar size ve tüm dostlara…
  GD Star Rating
  loading...
  • M.Coşkun SANCAR avatarı

   M.Coşkun SANCAR
   Ara 10, 2013 (13:55)

   Çok değerli bilgilendirme için çok teşekkürler İlker hocam, tanım anlamında başbelası olabilen bu grubun kanat altını çekmek çok önemli ama uyku durumu dışında pek göstermiyorlar, o kadar fotoğraf içinde ispanyol veya zeytuni olabilecek birtek bu kare çıktı kanataltı olarak o da Zeytuni oldu İspanyol başka bahara kaldı Doğal Hayat için.
   Bursa için ise tek Nadir Zıpızıp çekme şansım kaldı Pyrgus olarak, elbetteki aramaktan asla vazgeçmeyeceğim tıpkı sizin gibi, inşallah birgün bombayı ben patlatırım diyorum bencillik yaparak ama olmazsa da elbetteki kaydedeni canı gönülden tebrik edeceğim.
   Selamlar hürmetler hocam…
   GD Star Rating
   loading...
 2. edizhakan avatarı

  edizhakan
  Ara 10, 2013 (15:16)

  emeklerinize sağlık
  GD Star Rating
  loading...
 3. Gutesmienchen avatarı

  Gutesmienchen
  Ara 10, 2013 (19:09)

  Benim icin zipzip,kelebek ve artik bu türe ait ne varsa ayirmam o kadar zorken,Ilker hocamiz roman yazdi,bana ise agzim acik izlemek kaldi :)
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...