blog

Tam puan Nedir?

Mehmet HANAY avatarı

Puanlama kriterlerimiz….

 

Sitemizde puanlamanın olup olmaması konusunda çok düşündük.Ancak bazı durumlar için fotoğraf seçilmesini kolaylaştırabilir düşüncesiyle olmasına karar verdik.

Ve de mümkün olduğunca bu kriterlerin “hak” kavramını desteklemesini sağlamaya çalıştık.Ancak görülüyor ki kriterlerin tam olarak açıklanmamasından kaynaklanan problemler yaşanmakta ve de korkuyoruz ki yaşanacak.

Bu nedenle bu açıklama zorunlu hale geldi.

Maalesef sitemizde yazılımın kriterlerine göre henüz 5 tam puan alabilecek fotoğraf yok. Bunu açıklamadan önce 5 Tam puanın sadece fotoğrafın başarısı ile alakalı olmadığının altını çizelim…

şimdi kriterlerimizin anlamlarına geçelim…

Estetik: her kese göre değişmesi ile birlikte 1′den 5′e kadar olan sıralamada 5 puanın anlamı “kesinlikle bundan daha iyi olamazdır”

bu kesinliği ve teminatı ifade ettikten sonra başka bir fotoğrafa da aynı ifadeyi kullanmak hem inandırıcılığınızı zedeler hem de kendinizle çelişmenize sebep olur..mümkün olduğu kadar bu ifadeyi az kullanmanız bu nedenlerden ötürü tavsiye edilir…

Tür değeri: Tür değerinde 5 puanın anlamı kuşlar için örneklersek nesli tükenmiş olduğuna inanılan ince gagalı kervan çulluğunun (memeliler için Anadolu parsı) fotoğrafının çekilmiş olması demektir.Henüz bu nadirlikteki türlerin fotoğrafı  gelmediğine göre 5 puan hakkımız saklıdır. her hangi bir türün fotoğrafına Tür değeri olarak 5 verdikten sonra Anadolu parsının fotoğrafı gelirse ne puan vereceğini kullanıcının düşünmesi gerekir.

Handikap : Bu kavram  fotoğraf paylaşımı yapılan sitelerde görülmediği için alışılması en zor kriter olacaktır.Ancak amacı bir o kadar önemlidir.Bir anlamda sosyal adalet puanıdır.Nice arkadaşlarımız vardır ki fiyatları oldukça pahalı olabilen ekipmanlar yerine daha mütevazi ekipmanlarla doğaya gönül vermiş ,bir o kadar paylaşmaya hevesli ancak ekipman yetersizliği dolayısıyla sizlerin muhteşem fotolarının yanında yer alamayacağını düşündüğü için uzak durur. Bu da amacımızın Doğa bilincini genele yaymak olduğunu düşünürseniz bizim için en önemli kaygıdır. O arkadaşlarımızında paylaşım yapmasını sağlamak hepimizin görevidir.Her fotoğrafçı arkadaşımız çevresinde onlarca kişiyi aydınlatan mumlar gibidir.her kazandığımız arkadaşımızda amacımıza o denli hizmet edecektir…

Bu nedenle ekipmanları ve imkanları ,emeğin önüne geçirmemek adına konulmuştur bu kriter.Bir anlamda maddiyatın ruhun önüne geçmemesini sağlayacaktır.

toplamda bakacak olursak tam 5 puanı hak eden fotoğrafçının Anadolu parsını, fotoğrafik kusuru bulunmayan bir şekilde mütevazi imkan ve ekipmanlara rağmen çektiği fotoğraftır…

Sistemi kuruluş amacı bu ve bizde şu an itibari ile açıklamış bulunduk.

Şu ana kadar kullanıcı bazlı tutulan verilen puan kayıtları henüz kriterlerimizi açıklamadığımız için göz ardı edilecek..

Ancak bundan böyle yazılımımız puanların kullanıcı bazlı kayıtlarını tutacak , bu kriterlere göre puanlama yapmayan kullanıcılarımızın puanlama hakkını geri alacaktır… 

 

değerli üyelerimizin bilgilerine…

Category : ANIMALIA [HAYVANLAR]

17 Yorum → “Tam puan Nedir?”

 1. Ali Şeker avatarı

  Ali Şeker
  Mar 20, 2013 (16:41)

  Puanlamayla alakalı yazdıklarınızı dikkatlice okudum.Ne anlatıldığını anladığımı düşünüyorum.O nedenle naçizane size iki öneri sunmak istedim.
  1- Rakamları 5 puan değilde 10 puan üzerinden yapalım.İnce gagalı kervan 5 olunca diğerlerine sıra gelmeyebilir.Çünkü nesli tükendiği düşünülenin yanında, nadratı var, hatta hiç fotoğraflanmayanı var,rastansılalı var, sadece belli bölgede ve yerde olanı olanı var vs. vs….10 puana gerek yok derseniz bu durumda da alternatif önerim; türlere göre puan listesi yapıp yayınlayın derim. Benzer bir listede handikap puanı için olursa iyi olur.
  2- Dahası üyelerimizin tür ve handikap puanıyla hiç uğraştırmayıp bu 2 kısmı sistem oomatik yapsın.Biz sadece estetik puanlamayı yapalım ( tabii bunuda 10 üzerinden ) böylesi çok daha hakkaniyetli olur diye düşünüyorum.
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim…….
  GD Star Rating
  loading...
 2. Kazım Çapacı avatarı

  Kazım Çapacı
  Mar 20, 2013 (19:39)

  Puanlamanın olmamasını destekliyorum. Bazı durumlarda fotoğraf seçmek neden zor olsun. Bazı durumlara örnek ver, çözüm bulunabir her duruma sanırım.
  GD Star Rating
  loading...
 3. Fikret KARACAN avatarı

  Fikret KARACAN
  Mar 20, 2013 (19:56)

  Bir tür var ve gayet güzel fotoğraf ve diğer bir tür var yaygın ve güzel fotoğraf Ama bir tür ün puanı 11.yaygın türün puanı 25,pek adil değil gibi geliyor.Fotoğrafa ne kadar çok bakılırsa,tıklanırsa puan alsın.öneri…
  GD Star Rating
  loading...
 4. gwaihir avatarı

  gwaihir
  Mar 20, 2013 (20:24)

  Sevgili Mehmet 5 tam puan yazini dikkatlice okudum..daha sonra sitede yuksek puan ve alcak puanli fotograflara baktim.. Benim kisisel gorusum puan sistemi sakincali.. Yada yaniltici..yinede sen bilirsin ama kirginliga spekulasyona yol acabilecek bir durum gibi geldi ..fotokritik gunleri aklima geldi:))
  GD Star Rating
  loading...
 5. haniferkan avatarı

  haniferkan
  Mar 20, 2013 (22:57)

  açıklama iyi olmuş, mesela ben 5 puanları dağıttım hep :) ali beyin 2. önerisi banada iyi göründü. bir gün burda da puan için fotoğraf çekenler türemez umarım.
  GD Star Rating
  loading...
 6. Özgür KOÇAK avatarı

  Özgür KOÇAK
  Mar 22, 2013 (11:09)

  Sadece belirli bir tür yüklenmediği için Tür puanlamasında sorun yaşanabilir. Kuşları bilmeyen biri puanlama yaparken hangi kuş türünün yüksek puanlı olacağı konusunda sıkıntı yaşayabilir. (Az önce karbaşlı martıya 4 puan verdim, çünki daha önce görmediğim bir kuş) İlla puan sistemi olacaksa bu iş otomasyona bağlansa çok daha iyi olur. Birde Tür hakkında fotoğrafı yükleyen tarafından yapılan açıklama verilen bilginin değerlendirildiği bir bölüm olmalı.Madem amaç farkındalık yaratmak ve bilgi paylaşmak… Verilen bu bilgiler tür sayfalarında da kullanılabilir ve tür sorumlularının işleri kolaylaşır. Ek olarak yorum yazarken iki satır haricini göremiyoruz. bu bölüm biraz genişletilmeli ve gönder butonu farkedilmiyor renkler düzenlenmeli.
  GD Star Rating
  loading...
 7. Yawlakoz53 avatarı

  Yawlakoz53
  Mar 22, 2013 (18:15)

  Puanlandırma tamamen kalksın, bir yerlere çıkacaksa en çok tıklanan fotolar çıksın derim naçizane. böylelikle kim kime puan verdi neden verdi neye göre verdi gibi durumların önüne geçilebilir, yukarda arkadaşlarında dediği gibi bütün katılımcı arkadaşlar hangi tür nadirdir nerden bilebilir, mesela ben kuş hariç diğer kategorilerden hiç anlamam ondan dolayıda kuşun haricindeki fotolara ( bundan sonra ) puan vermeyecem, birde şu var ana sayfaya çıkacak kuşlar veya diğer fotolar tıklanma sayısına göre belirlenebilir mesela 4 kuş fotosu çıkacaksa 3ü tıklanmaya göre biriside eğer olursa editörlerin veya yetkililerin çoğunluğunun teklifiyle çıksın vede seçen editörler birbirlerinin seçimini göremesinler derim, bununla beraber getirilen veya getirilecek kurallara bize uysun uymasın ram olacağımızı bildiririz :)
  son olarakta bu işlere kafa yoran arkadaşlara kolaylıklar diliyorum…
  GD Star Rating
  loading...
  • haniferkan avatarı

   haniferkan
   Mar 23, 2013 (19:37)

   denedim Servet Bet, kendi fotoğrafınıza her tıkladığınızda da tık sayınız artıyo. yani 1 saat boyunca kendi fotoğrafıma tıklayarak bu izlenme sayısını arttırablirim, yani bu da bi yöntem olmaktan çıkıyo bu durumda.
   GD Star Rating
   loading...
 8. Münevver Ulusoy avatarı

  Münevver Ulusoy
  Mar 23, 2013 (14:07)

  Puan sisteminin ileriki günlerde bazı aksaklıklara yol açacağına inanıyorum beğeni sayısı olabilir mesela en çok beğenilen fotoğraf anasayfada yayınlanabilir ama birden beşe puan vermek bir de handikap estetik ve tür değeri diye üç aşamada ayrı ayrı puanlama olması da biraz ayrıntılı ve zor bir iş..Bana göre aslında güzel olan güzeldir ben arkadaşıma kötü bir fotoğrafından dolayı benim fotoğrafıma yorum yaptı diye 5 puan vermem bir insanın fotoğrafı iyiyse ve estetikse benim gözümde iyi derim ve veririm beş puanı.. Kayırma ve ayrımcılık sözkonusu değildir benim kişisel görüşümde..Bunları da gözönünde bulundurarak puanlama sisteminin kalkması sitemiz yararına olacağına inanıyorum ve gerçekten emek veren arkadaşlara kolaylıklar diliyorum
  GD Star Rating
  loading...
  • Özgür KOÇAK avatarı

   Özgür KOÇAK
   Mar 25, 2013 (01:37)

   Ben bu siteyi nedense hep treknature a benzetiyorum. Ve şu haliyle çok daha kaliteli. Tür adları bile hazır girilmiş. Treknature da olan yüklenen türle/fotoğrafla ilgili açıklama nın puanlaması bence çok faydalı olacak, tekrar değinmek istedim. Basit bir puanlama sistemi her zaman için daha iyi iş görür.
   GD Star Rating
   loading...
 9. keman avatarı

  keman
  Nis 04, 2013 (14:36)

  Puanlandırma tamamen kalksın, bir yerlere çıkacaksa en çok tıklanan fotolar çıksın derim naçizane. böylelikle kim kime puan verdi neden verdi neye göre verdi gibi durumların önüne geçilebilir, yukarda arkadaşlarında dediği gibi bütün katılımcı arkadaşlar hangi tür nadirdir nerden bilebilir, mesela ben kuş hariç diğer kategorilerden hiç anlamam ondan dolayıda kuşun haricindeki fotolara ( bundan sonra ) puan vermeyecem, birde şu var ana sayfaya çıkacak kuşlar veya diğer fotolar tıklanma sayısına göre belirlenebilir mesela 4 kuş fotosu çıkacaksa 3ü tıklanmaya göre biriside eğer olursa editörlerin veya yetkililerin çoğunluğunun teklifiyle çıksın vede seçen editörler birbirlerinin seçimini göremesinler derim, bununla beraber getirilen veya getirilecek kurallara bize uysun uymasın ram olacağımızı bildiririz
  son olarakta bu işlere kafa yoran arkadaşlara kolaylıklar diliyorum…
  GD Star Rating
  loading...
  • keman avatarı

   keman
   Nis 04, 2013 (14:38)

   şimdi gördüm ÖZÜR gereği yok ozaman

   enedim Servet Bet, kendi fotoğrafınıza her tıkladığınızda da tık sayınız artıyo. yani 1 saat boyunca kendi fotoğrafıma tıklayarak bu izlenme sayısını arttırablirim, yani bu da bi yöntem olmaktan çıkıyo bu durumda.
   Şikayet Et

   GD Star Rating
   loading...
 10. İhsan Eroğlu avatarı

  İhsan Eroğlu
  Nis 15, 2013 (22:27)

  Ne kadar basit o kadar iyi mantığı her menüde, tasarımda geçerli olmalı. Bu durumda puanlama kalkmalı veya Facedeki “beğen” tuşu gibi tek bir tuş olabilir. En fazla tıklanan (beğenilen) en fazla oyu alır. Şİmdi gözüme çarpan birşey daha… İsimlerin altındaki tarih, saatin yeri yazı alanının üstüne çıksa daha iy olacak gibi.
  GD Star Rating
  loading...
 11. VolkanAkgul avatarı

  VolkanAkgul
  Nis 18, 2013 (23:10)

  ( 1 ) ( 1.5 ) ( 2 ) ( 2.5) (3) yıldız gibi de olabilir. Mesela fotoğraf teknik olarak çok iyidir, bir eksik vardır yine de, 5 haketmez, 4.5 hakeder gibi :) Yıldızları yarımda seçebiliriz. Selamlar.
  GD Star Rating
  loading...
  • Mehmet HANAY avatarı

   Mehmet HANAY
   Nis 18, 2013 (23:34)

   puanlama konusunda baştan beri çeşitli uyarılarda bulunduk bazı arkadaşlarımız gerçekten hassasiyet gösterdiki bunu tutulan loglardan anlıyoruz.. ve baştan beri dedik ki bu kayıtlar bizim için önemli bir veri olacak buna göre bir algoritma hazırlayacağız.Nitekim algoritmamız mantık aşamasında şekillendi gibi.yazılım aşamasına geçeceğiz çok yakında… nihayi puanlama sisteminde adil olmasını göz önünde bulundurduk yaşanan sıkıntıların önüne geçebileceğini ümit ediyoruz.. gerekirse geçmişte verilen puanlar üstüne de işletmeye çalışacağız. selamlarımla
   GD Star Rating
   loading...
 12. İrfan İlker Özek avatarı

  İrfan İlker Özek
  Şub 04, 2015 (08:05)

  İki sene önce tartışılmış bir konuyu tekrar açmak doğru mudur bilmiyorum fakat yeni
  üye olarak puanlama konusunda ki endişelerimi paylaşmak isterim.

  Amaç doğayı sevmek tanımak ise puana gerek var mı? Türün ayırd edici özellikleri
  belli olan fotoğraflar yüklendikden sonra estetik çok mu önemli?

  İnsanları puan vererek yarıştırmak katılımı artırmakla beraber sitenin amacından
  çıkmasına sebep olur. İleride, bir de bakmışsınız ki o kadar özendiğiniz, emek ve
  zaman harcadığınız site fotoğrafçılık sitesine dönüşmüş, türler konuşulacağına
  fotoğraflar konuşulur olmuş.

  Amaç doğa sevgisini yaymak, doğada yaşayan canlıları tanıtmaksa, puanlama tamamen
  kalkmalı. İnanın ileride siteye zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Bu
  yazdıklarıma örnek verilebilecek siteler var.

  Önerim şu olacak site yöneticileri anasayfada önemli türlerin (rastlantısal türler,
  nesli tükenmek üzere olan türler vb.) fotoğraflarını ön plana çıkartsınlar fakat
  bunu yaparken en beğenilen diye ilan etmesinler, insanlar günün fotosu ya da en
  beğenilen fotoğraf diye değil, önemli bir tür olduğunu bilerek baksın o fotoğrafa,
  bu alana yeni bir fotoğraf eklendiğinde üyeler desinlerki yeni bir nadirat tespit
  edilmiş, bir bakayım, öğreneyim…En önemliside bu fotoğraflarda estetik kaygısı
  olmasın.Ayırd edici özellikler belli olsun yeter.Böylece ekipmanı yeterli olmayanlarda siteye fotoğraf yüklemekten
  çekinmesinler. Sık rastlanan birtürün fotoğrafı çok güzel olsa bile koyulmasın fakat
  nadir bir türün fotoğrafı kötü olsa bile koyulsun.

  Bilmiyorum; endişelerimi anlatabildim mi?Endişem bu sitenin amacından çıkıp sadece
  fotoğrafların konuşulduğu tatışıldığı bir siteye dönüşmemesi.Bu güzel sitede ilerleyen
  dönemlerde amacından çıkmasın,bozulmasın.

  Saygılarımla…

  GD Star Rating
  loading...
 13. M.Coşkun SANCAR avatarı

  M.Coşkun SANCAR
  Şub 04, 2015 (10:38)

  Puanlama benim fazla ilgimi çeken bir konu değil, kendi fotoğraflarım dahil puan verilmiş, verilmemiş, az verilmiş, çok verilmiş pek ilgilendirmiyor beni, ama bazen bende hoşuma giden fotoğraflara (aklıma gelirse) objektif davranmaya çalışarak puan veriyorum.
  Benim amacım, sitenin sol altta yazan kuruluş amacı doğrultusunda mümkün olduğu kadar fazla türümüzü görmek ve kaydederek görmek isteyen doğa dostlarına göstermek.
  Şu an itibarıyla sitenin amacı doğrultusunda işlediğini düşünüyorum ve puanlama konusunun bunu bozacağına dair bir endişem yok,fakat, böyle bir endişe hissettiğim zaman müdahil olacağımı da belirtmek isterim.
  Selamlarımla…
  GD Star Rating
  loading...

Yorumlar

Yorum başlatmak için giriş yapınız...