Arkadaşıma Gönder:

Bazı türlerde isim kıtlığı çekiyormuşuz gibi, bu türe "atalanta" denmiş. Fotoğraf altında uzun uzun yazdım. İngiliz "Red Admiral" demiş, kökene bakınca Arapça "Emir" veya Türkçe'de de kullanılan "Amir"den almışlar. Amir veya Emir Kelebeği demek belki daha iyi olacak. Kelebek gözlemcileri ve fotoğrafçılarına da bir danışalım.

-----------

Vanessa atalanta - Amiral "Atalanta" [TR], Red Admiral [EN]
OSMANİYE: Gökçedam (Hamite) Köyü, 16.03.2014
Kelebeklerin ömrü bir gün diye sıkça ve çok yanlış bir ifade vardır. Bu genellikle "Birgün Sinekleri" denen "Ephemeroptera" türleri ile karıştırılarak söylenir. Aylarca, hatta bir yıldan uzun süren larva aşamasından sonra değişim geçirerek su dışına çıkan ve sadece üreme amaçlı olan kanatlı erginleri körelmiş ağız aletlerinin beslenmeye uygun olmayışı ile açlıktan ölürler. Diğer taraftan çoğu kelebek türü birkaç ay, hatta fotoğraftaki Atalanta gibi bir yıldan uzun yaşayabilir. Bu tür, kışuykusuna (hibernasyona) yatmasıyla da iyi tanınır.
Atalanta, 4,5-5 (6) cm kanat açıklığı olan rengarenk kanatları ile iyi bilinen bir kelebektir. 
Fotoğrafta da gördüğünüz üzere, arka kanatları ağaç kabuğunu andırır ve tehlike anında renkli ön kanatlarını kapatarak, kendini kuşlara karşı korur. Avrasya ve Kuzey Amerika'nın ılıman bölgelerinde geniş dağılım gösterir. Keza Türkiye'de de yaygındır. 
Tür adına gelince, Türkçe adı (Atalanta) aslında Türkçe olmayıp, Eski Yunan Mitolojisinden gelmektedir (detaylarını öğrenmek isterseniz bkzhttp://en.wikipedia.org/wiki/Atalanta).
İngilizce adına gelince, aslında Arapça'daki "amir" veya "amir-al- أمير الـ" yani komutan kelimesinden gelir. Türkçe'de de deniz komutanı olarak kullandığımız "amiral" "amir-al-bahr أمير البحر "ın kısaltmasıdır.

Misafirperverliği için Gökçedam Köyü'nden Seyfi METİN Bey'e ve Mehmet ÇELİK Bey'e çok teşekkür ederim.

Kullanıcı Ahmet Karataş
Image

Zooloji Profesörü detayli bilgiler için: http://host.nigde.edu.tr/akaratash

2 Yorum

  1. Image

    Tür adlarındaki yabancılık konusunda hem fikiriz ve birgün öze dönüleceğine inanıyorum. Üstüne mis gibi köy ayranı ve Seyfi emminin sohbeti iyi gittiydi hocam. :) Ben de çok teşekkür ediyorum.

  2. Image

    Bu gene iyi Amiral Türkçede de kullanılıyor. KorAmiral oramiral falan diyoruz. Ama Nimfalis diye birşey var. Hatta Sesilya var.. İparhan var.. Amannisa var :D Nazuğum ne? Brentis? Aglais............ Bir el atılmalı :D

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Atalanta (Vanessa atalanta) Ahmet Karataş
Atalanta (Vanessa atalanta) M.Coşkun SANCAR
Atalanta (Vanessa atalanta) Mehmet Çelik

İlgili Tespitler