Arkadaşıma Gönder:

Artık 2014 'ün son hafta sonuna giriyoruz...Dilerim; acısıyla tatlısıyla biten bu yıldan sonra. 2015 her bakımdan

daha iyi bir yıl olsun...Selam ve sevgilerimle :)

Kullanıcı Özlem Yıldız
Image

8 Yorum

 1. Image

  Benim kriterlerde :) (mavi pullanmanın seyrek oluşu) bu nogelli.

 2. Image

  Özgür hocam, Adameros'da bu tür Akdeniz gelinciği (akbes)-T.(nogelii) nesimachus diye geçiyor. Trakelde de Akdeniz Gelinciği -Tomares nesimachus diye geçiyor.Sitede Tür ismina Akbes veya Akdeniz diye düzeltmek gerekiyor sanırım.Çünkü bizim Spil'de çektiğimiz bütün fot.lar Gelincik olarak yüklü .

 3. Image

  Güzel dilekler eşliğinde keyifle izlenen bir kare. Kutluyorum..

 4. Image

  Özlem hanım tür teşhisi fotoğraftan imkansız olduğu için her sitede farklı tanımlanmış olması normal... Aslında en güzeli bu iki türü (nogelli ve neshimachus) tek tür kabul edip hepsine aynı tanımları koymak. (Fotoğraf siteleri için). Dağılımdan nogelli biraz tanımlanacakmış gibi sanılıyor ama nogellinin bulunduğu heryerde neshimachus da bulunduğu için bu mümkün değil... (nogelli kayıtları belli başlı bölgelerde var ama o bölgelerde sadece nogelli var diye birşey yok, neshimachusla birlikteler.) Mavi bölgedeki pullanma da kesin bir tanı yöntemi değildir. İnternetten bulabildiğimiz koleksiyon örneklerinin %60-70 inde dikkatimizi çeken bir özelliktir. Bunda da çok bariz görülüyor. Eğer iki tür arasında illaki bir ayrım yapılacak dersek bu kesinlikle nogelli kısmında kalmalı diye düşünüyorum. Diğer sitelerdeki arkadaşların kriterleri farklı olabilir. :)

 5. Image

  O zaman bana kertik oldu bu Özgür hocam :) teşekkürler...

 6. Image

  Bu bireyin uçtuğu alandan geven ve yumurtlama fotoğrafları alındığını hatırlıyorum. Bana göre, bunun gibi türlerde biz gözlemciler için en iyi ayrım konukçu ile yapılanıdır. Bu türün uçtuğu yerdeki gevenin Akbes'e ait olduğunu hatırlıyorum. Ayrıca konukçu ayrımına göre gözlemlerimde vardığım bir başka sonuç, aynı rakımda erkenci uçan Akbes, ikinci nesil gibi uçan ise Anadolu oluyor. Bu bireyin uçuş tarihi erkenci görünüyor. Eğer bahsettiğim lokasyona aitse, bence bu birey Akbes. Sevgi ve selamlarımla..

 7. Image

  İşte farklı ve doğru bir kriter... Ama oldukça zor :D

 8. Image

  Teşekkür ederim Mehmet Bey...

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Anadolu Gelinciği (Tomares nogelii) Özgür KOÇAK
Anadolu Gelinciği (Tomares nogelii) M.Coşkun SANCAR

İlgili Tespitler