Arkadaşıma Gönder:

Suşehri-Zara (Sivas) arasındaki Geminbeli Geçidi'nden. Yükseklik 2000 m.

Kullanıcı Ahmet Karataş
Image

Zooloji Profesörü detayli bilgiler için: http://host.nigde.edu.tr/akaratash

 • Tespit Tarihi: 2014-08-04
 • Yüklenme Tarihi: 11-12-2017
 • Görüntülenme Sayısı: 420
 • Gözlem Lokasyonu: Geminbeli Geçidi, Zara, Sivas, Türkiye
 • Şehir: Sivas
 • Ülke: Türkiye
 • Ekipman(Gövde): Canon EOS 1D Mark IV
 • Ekipman(Lens): Canon EF 100mm f/2.8 Macro

9 Yorum

 1. Image

  Arka kanat üstü disksel benek görünen ya da kanat altı var mı hocam?

 2. Image

  5-6 kare var. Hepsi aynı açıdan. Zıpzıplarda iki açıdan da almaya dikkat ediyorum ama bizimki ne yazık ki "aksi" çıktı :)

 3. Image

  Ahmet bey elinize sağlık.Bu yıl ekim ayı ortalarında Geminbeli' nden geçtim.Aradığım çiğdemlerden bazılarını bu geçite buldum.Kent merkezlerini hesaba katmazsak, yurdun her yeri ayrı bir güzellik.Önümüzdeki yıl Bayburt' tan Soğanlı geçidine doğru bir gitmek istiyorum.Ancak internette bu yol hakkında okuduklarım beni biraz ürküttü.Eğer o güzergahı geçtiyseniz bir fikrinizi almak isterdim.Selamlar.

 4. Image

  Hocam, aynı açı olsa da, arka kanattaki disksel benek açıkta olan var mı?

 5. Image

  O olabilir. Birazdan bakacağım. Yardımın için çok teşekkür ederim Mehmet Bey.

 6. Image

  Çok teşekkürler Niyazi bey. Geminbeli gerçekten çok güzel. Bu yıl 3-4 kez geçtim. Evvelki hafta son geçtiğimde hem akşam hem de kar yağıyordu. Dediğiniz gibi yerleşimlerimiz büyük ölçüde beton yığını, dünyada bizim kadar hor kullanan var mı bilemiyorum. Soğanlı tarafındaki meşhur yolu biliyorum. Dolambaçlı virajlar ve uçurumlar ile zaman zaman basında da yer alıyor. Ama kullanmadım o yolu. Kopdağı üzerinden Bayburt'a indim. Bayburt'tan dağ yollarından Çayırlı-Erzincan'a; Gümüşhane'den ve Rize'den Bayburt'a... Oralardan sorarsanız cevaplarım. Sizin soru zor yerden (yoldan) çıktı :) Bu arada dün gece size bir mesaj yazmıştım (fotoğraf altından). Galiba Allium'du. Gördüyseniz yeterli. Selamlarımla iyi geceler dilerim.

 7. Image

  Ahmet bey çok teşekkürler.Aradığım türler Soğanlı geçidinde.Ben özellikle Yolun tehlikeli olan kısmının Bayburt-Soğanlı mı yoksa Soğanlı Çaykara arasında mı olduğunu merak etmiştim.Kullandığınız diğer güzergahlara yolum düşerse elbette fikrinizi almak isterim.Alliumla ilgili mesajınızı bulup yanıtlayacağım.Selamlar.

 8. Image

  Hocam, tür tamam da, fotoğraf olarak tamam olsun istemiştim :) Hani siteye bakan başkaları da tanımlık foto görebilsin. Teşekkürler, selamlar..

 9. Image

  Bu mesaj cevapsız kalmış. Çaykara tarafında Niyazi Bey. Uzungölden ukarı :)

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Ege Zıpzıpı (Pyrgus melotis) Mehmet Çelik
Ege Zıpzıpı (Pyrgus melotis) Hasan YAŞAYACAK

İlgili Tespitler