Arkadaşıma Gönder:

Büyük Beyazmelek (Pieris brassicae) 'nın tırtıllarını bu kozalar, artık hangi canlınınsa, kiminse kendine çekiyor ve zavallıyı, orada nasıl oluyorsa öldürüyor yada bu zavallı yapışıp gidemediğinden, beslenemediğinden mi yoksa başka bir sebebten mi bilmiyorum ama bi şekilde orada ölüyor. Bu yıl 5 farklı noktada gözlemeledim bu olayı.Hepsinde manzara aynı... Altta kozalar üste ölü bir Büyük Beyazmelek (Pieris brassicae) tırtılı.Naçizane dikkatimi çekti. Bilen dostlarımıza ve kıymetli bu olayın aslını Hocalarımıza sormak istedik...

İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkürler...

Kullanıcı Ali Şeker
Image

Gezgin

4 Yorum

  1. Image

    Hocam olayın aslı kozaların sahibi olan arı tırtılları Büyük beyaz melek tırtılının içinde gelişimini tamamlayıp dışarıya çıkıyorlar ve pupa oluşturuyorlar. Youtube veya google da "pieris brassicae parasitoid" diye ararsan ilginç olayın ayrıntılarını görebilirsin.

  2. Image

    Bu değerli bilgi için çok teşekkür ediyorum Özgür Hocam. Eksik olmayınız… Gerçekten çok ilginç bir olay ! Herkesin mutlaka izlemesini öneririm….

  3. Image

    Ben de daha evvel böyle bir fotoğraf paylaşmış ve aynı öneriyle videoyu izlemiş ve de acaba içimizde neler oluyor demeden edememiştim :)

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Büyük Beyazmelek (Pieris brassicae) Mehmet Çelik

İlgili Tespitler