Arkadaşıma Gönder:

Bahçemdeki havuzun yüzeyinde gördüğüm bu şey (başka bir kelime ile ifade edemedim) dikkatimi çekti.Fotoğrafı inceleyince ve havuzda küçük semenderlerin varlığını bildiğimden sanki onlarla ilgili gibi düşündüm.Cahilliğim ortaya çıkacak belki ama deri değiştirme veya ölen bireyin son artıkları olabilir diye düşündüm.  Özellikle  büyük fotodaki sol alttaki ayak benzeri oluşuma dikkat.

Kullanıcı Bülent Biçici
Image

 • Tespit Tarihi: 2015-11-18
 • Yüklenme Tarihi: 18-11-2015
 • Görüntülenme Sayısı: 746
 • Gözlem Lokasyonu: Ürünlü, Bursa, Türkiye
 • Şehir: Bursa
 • Ülke: Türkiye

5 Yorum

 1. Image

  Çok ilginç güzel bir kayıt oldu acaba @yusuf-kumlutas hocam ne der ?

 2. Image

  Tür için önceki yüklediğime Yusuf hocam Küçük semender olarak tanımlamıştı.(bu arada o tek tanım olarak kaldı :) )Selamlar.

 3. Image

  İnternetten bulduğum bir bilgiyi paylaşıyorum. Vücudun sırt bölgesi erkeklerde, esmerden yeşilimsi renge kadar, dişilerdeyse genellikle sarı kahverengi olur. erkeğin benekleri yuvarlak koyu kahverengi ya da siyah dişilerinkiyse koyu renkli küçük benekler ya da sırt yan tarafında koyu renkli, boyuna uzanan şeritler bulunur. Başkalaşımlarını suda tamamlayanlar karaya geçer. Boyları 7-11 cm arasında değişir.Üreme zamanında bol bitkili, daha çok derin ve durgun sularda, diğer zamanlarda nemli ve bu sulara yakın orman ve taşlık alanlarda bulunurlar.Semenderlerin periyodik olarak deri değiştirdikleri gözlenmiştir. Bu deri değişim süresi ortalama 13-19 gün de bir olarak gerçekleşmiştir. Derisi değişen bireyin vücut rengi daha canlı ve parlak olmuştur. Deri değişimi, bireyde baş kısmından başlayarak derinin bir bütün olarak vücuttan sıyrılma şeklinde gerçekleşmektedir. Semenderin deri değişimi sonrasında eski derisinin bir kısmını yediği de gözlemlenmiştir.

 4. Image

  Ellerine sağlık hocam. Sanırım pek rastlanır bir manzara değil bu... Paylaşım için teşekkürler.

 5. Image

  Havuzun sayesinde Özgür hocam,çay elinde oturduğun yerde gözlem keyfi,darısı başınıza :)

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Lissotriton vulgaris (Küçük Semender) Bülent Biçici
Lissotriton vulgaris (Küçük Semender) Yusuf Kumlutaş
Lissotriton vulgaris (Küçük Semender) Barış Çerçi

İlgili Tespitler